Halil KILICOGLU 1986

HALİL KILIÇOĞLU 1986 Kırkpınar Ağası

Kırkpınar Ağaları
İçeriği Paylaş...

Kütahya’da 15 Haziran 1945 tarihinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kütahya’da tamamladı. Yükseköğrenimini Almanya’da Goethe Enstitüsünde sürdürdü. Kılıçoğlu, Kırkpınar Ağalığı seçilmesi ile ilgili anısını şöyle aktarmaktadır;

1985 yılında değerli dostum gazeteci Necati Bilgiç ile ilk defa kırkpınar’a Gittim. Tribüne oturduğumda yanıma gazeteci Talay Erker ve Hayati Telgeren geldi, sohbet ederken çimlerin üzerinde elinde tesbih olan milli kıyafetli bir bey gördüm, sordum bu bey kim diye dediler ki buranın ağası. Çok beğendim. Ağalık nasıl oluyor diye sordum.

Mustafa Bilgin ağa 2.000.000 verdi dediler, bende 10.000.000 versem ben ağa olur muyum diye sordum. Çok güzel yeni ağa sen olursun dediler. Arttırmaya girmek için 400.000 lira yatırdım. Artırma televizyondan naklen yayınlanıyor. 17 kişi ağalık için başvurmuş 2 milyonla açılmış, ben 5 milyon dedim, daha sonra  6 milyon dediler. 10 milyon dedim, 15 dediler kızdım 26 milyon dedim bir baktım ki omuzlardayım. Ne oldu diye sordum sen ağa oldun dediler.

Bu konularda bana yardımcı olan Çanakkale seramik fabrikaları sahibi İbrahim Bodur beyefendiye ayrıca pelit pastaneleri sahibi Sayın Selahattin Ayan’a ve 1981 yılı tarihi Kırkpınar ağası Mehmet iriş beyefendiye ve ENKA şirketleri yönetim kurulu başkanı Şarık Tara beyefendiye sonsuz teşekkür ederken benim o mutlu günümde 24 saat danışmanım gibi yanımdan ayrılmayan sevgili eşim Kıymet Kılıçoğlu’na teşekkürü borç bilirim.

HALİL KILIÇOĞLU SPOR ÖZGEÇMİŞİ

1 – 1986 Tarihi Kırkpınar Ağası

2 – Türkiye Halter Federasyonu Başkanı

3 – Türkiye Engelliler Spor Federasyonu Başkanı

4 – Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

5 – Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi

6 – Boks Federasyonu As Başkanı

7 – Su Altı Sporları Can Kurtarma Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

8 – Bisiklet Federasyonu Dış İlişkiler Temsilcisi

9 – Türkiye Triatlon Spor Federasyonu Başkanı

gibi bir çok federasyonlarda 35 yıldır hizmet etmektedir. Ayrıca 27 yıldan beri Türk Emniyet teşkilatı şehit ve dulları vakfı yönetim kurulu üyesiyim ve Fenerbahçe spor kulübü kongre üyesidir

Türkiye Triatlon Federasyonu’nun kurucu üyesi ve Onursal Başkanı Halil Kılıçoğlu, Mayıs 2012 tarihinde yapılan seçimlerde, Avrupa Triatlon Federasyonu (ETU) Denetleme Kurulu’na seçildi.

Halen KILIÇOĞLU şirketler grubu yönetim kurulu başkanıdır.