BABAESKİLİ NAZMİ UZUN

BABAESKİLİ NAZMİ UZUN – 1969

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

608. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası, 9 – 15 Haziran 1969 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda düzendi.

Başpehlivanlık Boyu Güreşleri kıran kırana devam ederken yar finalde; Babaeskili Nazmi Uzun’la Karamürselli Aydın Demir, Ordulu Mustafa Bük’le Antalyalı Hüseyin Yiğit eşleşmişlerdi. Uzun süren müsabakalar sonunda Aydın Demir eş değiştirme veya kura çekilmesini istemişse de Hakem Heyeti kabul etmeyip sonuna kadar devam edilmesi talimatını verince Aydın Demir pes etmişti. Ordulu Mustafa Bük’ün rakibi Antalyalı Hüseyin Yiğit de pes edince finale Nazmi Uzun ile Mustafa Bük kaldı.

Uzun ve yorucu bir güreşin sonuna doğru her iki güreşçinin kura teklifi, Hakem Heyeti’nce kabul edilmeyince yaklaşık 4 saat 40 dakikanın bitiminde Ordulu Mustafa Bük pes edince Babaeskili NAZMİ UZUN, 1969 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ilan edildi.1

Kırklareli, Babaeski, Minnetler Köyü’nde 1938 yılında doğdu.

1959 yılında güreşe başlamış, yurdun her yanında güreşmiştir.

Bir süre Alpullu Şeker Fabrikası Güreş takımında çalışan Nazmi Uzun 1963’ten sonra yağlı güreşe ağırlık vermiştir.

1971 yılında Kırkpınar’da ceza alan 5 kişi arasındaydı. Bu nedenle 1972’de güreşlere katılamadı. 1974’de Kara Ali Çelik’e yenildi, ikinci oldu. Aralarında Nazmi Uzun’un da bulunduğu üç kişi Kırkpınar’da 1975 yılında kura çekimine itiraz etti ve güreşleri boykot etti. 3 sene Kırkpınar’da güreşememe cezası aldı. Bir daha Kırkpınar’a katılmadı.

(1) Edirne Gazetesi: 17.06.1969 – Sayı: 1877

 

BABAESKİLİ NAZMİ UZUN
BABAESKİLİ NAZMİ UZUN