Atatürk Edirne’de

İçeriği Paylaş...

Atatürk’ün kıymetini bilen, onun düşünce ve emanetlerini gerçekten yaşatmaya çalışan Edirneliler olarak bugün Atatürk’ün İlimizi ziyaretlerinin 79’ncu yılını kutluyoruz.

Yüce Önder’imizin başlangıçta MUSTAFA KEMAL ve daha sonra ATATÜRK kimliği ile yaptığı ve çok iyi bildiğinize inandığım üç ayrı EDİRNE ziyaretini, bu anlamlı günde sizlerle bir defa daha paylaşmayı düşündüm.

Koca bir İmparatorluğun ve Millet’in tükenmek üzere olduğu bir noktada, halkı ile birlikte verdiği Kurtuluş Savaşı sonucu bu ülkeyi yeniden var eden ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ATATÜRK, Edirnemiz’i üç kez ziyaret etmiştir.

İlk gelişi 21 Temmuz 1913’tedir. Balkan harbi sırasında Bulgarların eline geçen EDİRNE’yi geri almaya gelen Bolayır Kolordu’su içerisinde Kurmay Binbaşıdır. Kişisel çıkar ve basit siyasi emelleri nedeni ile didişen yetkililer yüzünden kaybettiğimiz vatan topraklarının kurtarılması için savaşan bu birliğin Harekat subaydır.

İkinci gelişinde ise, bölgenin savunması için daha sonraları EDİRNE’ye intikal eden 16’ncı Kolordu’nun başında, Albay rütbesindedir. Artık Çanakkale’de kendini dünyaya tanıtmış seçkin ve muzaffer bir Komutandır.

Ulu Önder, EDİRNE’ye son ziyaretini ise, Türk Milleti ile beraber hayata geçirdiği çağdaş ve laik Cumhuriyet’in ilk Cumhurbaşkanı olarak 1930 yılında yapmıştır. Kutladığımız gün elbette bu sonuncu ziyaretle ilgilidir.

Yaptığı bu gezi esnasında, Edirne Halkının coşkusu yanında onların Ülkemizin kuruluş felsefesini, Devrimleri ve Cumhuriyet’i, nasıl benimsediklerini ve ona nasıl sahip çıktıklarını görmenin mutluluğunu yaşamıştır.
Edirne Halkı ile beraber olma ve onları yakınen dinleme fırsatı bulan Atatürk, çağdaş ülke olma yolundaki mücadeleye tüm Milletçe devam edileceğine olan samimi inancını bu gezide daha da güçlendirmiştir.
Bu anlamlı gezi esnasında meydana gelen olumsuz bir olayı da kısaca hatırlayacak olursak;
Ne acı bir tesadüftür ki, Genç Türkiye Cumhuriyeti’ni hedef alan yüz karası Menemen-Şehit Kubilay olayı da ATATÜRK Edirne’de iken meydana gelmiştir.
Çağdaş olma ve Laik Cumhuriyet yolunda yürüyen Türkiye’den rahatsızlık duyan bu yobazların ayaklanmasına karşı alınacak tüm önlemleri, Atatürk EDİRNE ziyareti esnasında kararlaştırmış ve yapılacak işlemleri de yetkili makamlara buradan iletmiştir.
Cumhuriyet karşıtı bu çirkin olayları hatırlayınca, bir defa daha ifade etmemiz gerekiyor ki ;
Ne mutlu, ATATÜRK’ün ve onun eseri Çağdaş ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetini bilen Edirneli’lere.
Ne mutlu ATATÜRK’ü yaşatmaktan, bugün bile gurur duyabilen Demokrasi ve Cumhuriyet sevdalılarına.