ANNE KİMDİR / NEDİR?

İçeriği Paylaş...

Çocukların anneleri anlayabilmek için ilk önce kendileri anne olmalı.
Tabi bu koşul erkek çocuklarda hiçbir zaman gerçekleşmesi mümkün olmayan bir gerçek. Yetişkin kızlar zaman zaman annelerini beğenmemezlik edip başkaları ile karşılaştırıp onun cahilliğini veya zamana uyamayışını yüzüne vururlar işte o kişilere “sen doğur büyüt sen de görelim nasılmış” derler…

Bir kız çocuk ve anne olarak neslimizin ve yeni yetmelerle nasıl arkadaş ve yerinde de anne – kız olmayı yapabiliyor muyum diye ara sıra kendimi de sorguladığım olmuştur. Mümkün olduğu kadar onun dünyasına girip onun gibi düşünmeyi ve günün koşullarına göre nerede yanlış veya eksik yaptım diye sorgularken çevreden çok etkilendiğini fark ettim. Onları da ben değiştiremeyeceğime göre yaşayıp da görmesi gerek diyerek kendi özgüvenine, kendi yargısına bırakarak uzaktan göz takibine aldım. O başka bir yerde de yaşayabilir, ben ölebilirim de o halde kendi başının çaresine bakmayı bilmeli ki yaşam mücadelesinde başarılı olsun.

”’ANNE, dünyada karşılık beklemeden pasta, börek, yemek yapan tek insandır. Karşılıksız sevginin ete kemiğe bürünmüş halidir! Ne kadar üzsen de 10 Dakika sonra seni affeden zarif bir memeli türüdür, yağlı bile olsa tiksinmeden saçını okşayan, yaşı kaç olursa olsun kucağına yatıran, öpüp koklayan tek varlıktır, meleğin süt verebilenidir.

Yarasın diye muhallebinin içine ciğer katarak çocuğuna yediren manyaklık derecesinde üretkendir. Yemek yemeyen çocuğun dikkatini çekmek için elindeki tencere ve tavalarla maymunluk yapabilen kişidir, kafayı çocuklarıyla bozmuş, göbek bağı kopsa da yürek bağı asla kopmayan, sevgi dolu fedakar insan dişisidir, bulaşık, ütü, vb yaparken bile otomatik olarak çene çalan, kendi kendine konuşan, kadın dırdırı denen mereti erkeklere daha küçükten belletendir .

Yemek uzmanı, düzen insanı, bilgili, kültürlü her şeyi bilen şahsiyettir, yavrularını yol tarafından değil, kaldırım tarafından yürütendir. Dizi, dizi incidir lakin gerektiğinde laf sokma dalında da birincidir, sevgiliden ayrılma haberi verildiğinde, ‘amaaan ben sana daha güzelini bulurum’ diyebilen komik bir karakterdir. ‘kızım aradım yoktun. Ben de mesaj atayım dedim sana, Gelince ara beni EMİ güzel şirinim. Şapkasız çıkma o karda kışta sokağa, sıkı giyin.
mavişim benim öptüm!” şeklinde mesajlar atabilen, teknolojiyi ısrarla reddeden, kabullenemeyen, kafasına göre yorumlayan bilişim düşmanıdır… *** AMA … dünyanın en güzel kucağına sahip, en güzel kokan, harikulade bir varlıktır, olmadık yerlerde iyi ki doğurmuşum Ulen seni!’ diyen ve onun hatırına birlikte Freddy Mercury dinleyen bir sabır ağacıdır, evlatlarını asla ayırmayan, aynı zamanda birbirinden koruyan güç abidesidir evde bir yere uzandığınız an orada temizlik yapacağı tutan, temizlik konusunda kayışı kopardığından temizlikçi gelecek diye evi temizleyen balans ayarı kaçmış temizlik hastasıdır.

Mutfakta yasayan, evde Herkesi idare Eden bir tür eşi bulunmaz canlıdır. Sevginin güçlerini birleştirdiği sonsuz bir varlıktır !! oğlunun damat – kızının gelin olduğunu görünce, çocuğu mezun olunca, çocuğu gol atınca, çocuğu hasta olunca, çocuğu askere gidince, asmalı kabağı seyredince, dolar yükselince velhasıl buna benzer bir sürü şeye ağlayabilen, bu mesajı okurken duygulanıp – gözleri dolabilen, ağlamaya meyilli bir yapısı olan duygu pınarıdır, son kiiii üç dört; Uzakta dursa da yakın hissedilen, varlığı hep istenen, asla vazgeçilmeyen, hasta olunduğunda veya her şey yolunda gitmediğinde dizinin dibinde olmak istenen, evlatların varlığını – varlığına armağan edebileceği, *** ıslak – kuru AMA heeeep duygulu*** en önemlisi; özü sözü doğru tek kadın modelidir…””

Onun için annelerimizi hiç kaybetmeyecekmiş gibi davranmayalım. Sağken varken varlığımızla mutlu edelim. Eğer yaşıyorsa hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız, onun gönlünü almak çok basit yeter ki siz samimiyetle isteyin.

Bu vesile ile tüm kadınların anneler günü kutlar mutlu ve umutlu sevgi dolu yarılar dilerim…