AHMET TAŞÇI

AHMET TAŞÇI – 1990

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

629. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası, 18 – 24 Haziran 1990 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda yapıldı.

Güreş severler yeni bir Başpehlivan’ın doğuşuna şahit olacaklardı. Başpehlivanlık Boyu Güreşleri’nde fırtına gibi esen Karamürselli Ahmet Taşçı finale kalmıştı.

Başpehlivanlık’ta ilk finalini ustası ve hemşehrisi ünlü Başpehlivan Karamürselli Kadir Birlik ile oynayacaktı. Kocaeli-Karamürselli Başpehlivan AHMET TAŞÇI, müsabakanın 35’inci dakikasında ustası Kadir Birlik’i açık düşürerek 1990 yılı Kırkpınar Güreşleri’nde ilk defa Başpehlivanlık unvanını kazandı.

“Pehlivan olmak için her şeyi tamam. 1.75 boyu 95 kilo ağırlık. Eller, pazular, yere tam basan 45 numara ayaklar. Geniş omuz, kollar ve adaleler. Kendine güvenen, ağır rakiplerini havaya kaldırıp indiren güçlü bir pehlivan.

Hal ve tavırları yürüyüşü ile tam resmedilecek bir başpehlivan.

Lastik tekerlekleri indirip istifleyen bir işçi iken dikkati çekiyor. Ustası Kadir Birlik’ten de bazı oyunları öğrendikten sonra yağlı güreşe başlıyor. Daha önceki yıllarda başaltı birinciliklerinde de gelecek vadeden bir pehlivan idi.

1990, 1991, 1992 yılları Kırkpınar başpehlivanı olmuş ve altın kemer sahibi olmuştur. 1993 yılında başpehlivan olmuş 1994’te Cengiz Elbeye’ye pes ederek ikinci olmuştur.”