SABRÎ ACAR

SABRİ ACAR – 1979

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

618. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası, 11 – 17 Haziran 1979 günlerinde düzendi.

İzmirli Kara Ali Çelik, Babaeskili Nazmi Uzun ve Ahmet Güneş isimli Başpehlivanların kura ile eşleşmeye itiraz ederek müsabakalardan çekilmeleri ve Karamürselli Aydın Demir’in de güreşlere katılmaması Kırkpınar’da heyecanı düşürmüştü. Başpehlivanlık Boyu finalinde Bandırmalı Sabri Acar ve Çanakkaleli Mehmet Gacaroğlu karşılaştılar.

Ünlü Başpehlivanlardan Bandırmalı Kara Ali Acar’ın torunu ve yine Başpehlivan Kara Hasan Acar’ın oğlu olan Bandırmalı SABRİ ACAR, 1979 yılı Kırkpınar Başpehlivanlığı’nı kazanırken aile geleneği olarak Başpehlivanlık onuruyla Kırkpınar tarihine geçtiler.1

“1945 yılında Bandırma’nın Erikli Köyü’nde doğdu. Babası Hasan Acar, dedesi Kara Ali Acar pehlivanlardır. Geleneği sürdürmüş dede ve babası gibi başpehlivan olmuştur.

Güreşe 1961 yılında başlamıştır. Sakin görünüşlü efendi hali ile tam bir pehlivandır. 1.82 cm boyu 100 kilo ağırlığı ile yapısı tamdır.

İlk defa 1979 yılında başpehlivan olmuştur. 1985 yılında çok zevkli ve çetin güreşlerden sonra güçlü rakiplerini yenerek başpehlivanlığı yine almıştır. Altın kemeri almakta kararlı olduğunu söylemiş fakat son yıllarda güreşi bırakmıştır.”

(1) Milliyet Gazetesi: 18.06.1979

SABRÎ ACAR
SABRÎ ACAR