Ağlatan Romanlar…

İçeriği Paylaş...

Cuma akşamı polis bahçesinde Saray Spor Kulübünün açılış ve tanıtım yemeği vardı. Bu aralar haber yazma konusunda kendimle yaptığım iddialaşmayı henüz bitirmediğim için bu habere de ben gideyim diye ısrar edince, çaresiz kalan Nevser kardeş ; “Tamam ağabey. Yalnız bu sefer haberi istiyorum ona göre!” dedi. Haber benim işim(!) deyip. Herkesi bıyık altından güldürüp yola koyuldum.

İnat ettik bir kere olaylara haber acısından bakıp yorumsuz ve doğru haber yapmayı öğreneceğim! (elbet bir gün!) diye kendi kendime mırıldanarak polis bahçesine vardım. Yemeğin yapıldığı yere çıkarken aklımda; Toplantıya kimler geldi, kimler konuştu, neler konuşuldu, gece nasıl geçti? Ve hangi fotoğrafları çekeceğim gibi soruların cevaplarını arıyordum!

Yemek salonuna girince ilk önce Gazeteci arkadaşları gördüm ve ne yalan söyleyeyim hemen aklımdan gecen ne varsa unutup; “Arkadaşlar ben bu hafta haber yapa cam derken kendimi telef ettim. Ne yaptıysam olmadı, her gittiğim yerden haber yerine köşe yazısı niteliğinde bir metin çıkartıyorum, ne olur bu gecenin haberini benim içinde değerlendirip bana atar mısınız!” dedim. Sağ olsunlar elbirliği ile tabi dediler…(bu sefer haber bomba gibi olacak ve ben tam puan aldım gitti!)

Nasılsa haber garanti deyip, başladım deklanşöre basmaya…
….
Saray Spor; 400 roman çocuktan oluşan sporcu ordusuyla önemli bir kulübümüz. Fahri başkanları Emniyet Müdürümüz Sayın Hanefi Avcı;
İlimize geldiği gün bu insanların sorunlarıyla ilgilenmeye başlayan Avcı gördü ki; bu insanlara el uzatmak ve onlara sahip çıkmak gerek! Devletin şefkatli elini, kurduğu özel polis ekibiyle Romanlara uzatan Avcı, bence geleceğin Edirne si için çok önemli bir projeye imza atmış oldu.

Bu güne kadar toplumdan her vesile ile uzaklaştırılmaya çalışılan Romanları kucaklayan, Avcı ve ekibi; Cuma akşamı yapılan toplantıda, bu güne kadar yaptıkları faaliyetleri bizlere hazırladıkları slâyt sunumla anlattılar. Duygu dolu sahnelerin yaşandığı gösterimi izleyen herkes, Romanlara uzatılan dostluk elinin nasıl başarılı bir çalışmaya dönüştüğünü en çarpıcı örnekleriyle gördü.

Terörle mücadele ve kaçakçılık şube müdürü Hakan Öndoğan’ın, sunum sonu yaptığı konuşmada, duygulanıp ağlayacak noktaya gelmesi, geceye damgasını vuran an olurken, ben dâhil birçok kişi kendini tutamayıp gözyaşlarına boğulduk!

Hizmete, bilgiye, öğrenmeye, sevgiye ve şefkate aç olan bu insanlara uzatılan elerin, kenar mahalle halkı için ne kadar önemli olduğunu, bizlere hatırlatan Avcı ve ekibini; bu gayretlerinden dolayı her türlü takdirin üzerinde canı gönülden kutluyorum.

Geceye katılıp Saray Spor Projesine sahip çıkan Valimiz, Garnizon Komutanımız, Baş Savcımız, Rektörümüz, Bürokratlarımız ve Edirne li İşadamlarını bu konudaki hassasiyetlerinin devamını dilerken; mutlulukları ile bizleri ağlatan Roman çocuklarının, Öğrenmeye ve yaşamaya olan sıcak bağlarının, her zaman canlı tutulması gerektiğini, tüm Edirnelilerin öğrenmesi gerektiğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum!
Unutmayın, Para babası Saroz şöyle diyor;
“üçüncü dünya savaşı, paranın ve teknolojinin bütün imkânlarının kenar mahallelere gitmemesinden çıkacak!”