24 KASIM 1981

İçeriği Paylaş...

Dünyanın her yerinde, eğitim olgusunun vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilen öğretmenlerimiz için büyük anlam taşıyan bir yıl dönümünü, kutlamanın sevinç ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.
Geçmişi Darülmuallimin’e dayanan ve günümüze kadar çeşitli adlar altında faaliyet gösteren öğretmen okulları; Buralardan mezun olan öğretmenlerin,
Mesleki birikim ve heyecanın kazandırıldığı,
Birlik ve beraberlik duygularının nakış gibi işlendiği,
Körpe beyinlerin, yurt ve insan sevgisi ile şekillendiği,
Sadece öğretmenlerin değil, geçmişte yokluk dönemlerinin olumsuz şartlarına bağlı olarak, ülkenin uzak bir köşesinde kaybolup gidecek binlerce yeteneği; şair, yazar, sanatçı, bilim adamı, kısacası birer aydın olarak insanlığa kazandırıldığı eğitim yuvalarında, öğretmenlerimiz önemli ve toplumsal görevlerini yerine getirmektedirler.
Öğretmen, yetişme – olgunlaşma tarihimizde çok önemli misyonu üstlenmişlerdir. Ülkemizi ekonomik, sosyal ve kültürel yönden ilerlemesinde, çok önemli bir görev üstlenmiş olan öğretmenlerimizin, tarihi gelişim içersinde çeşitli kaynaklarla yetiştirildikleri eğitimci öğretmenler amacına uygun, ülkemizin geleceğinde söz sahibi olan, çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimize inanıyor ve onlara güveniyoruz.
Biz büyük bir aileyiz. Bir parçası olmakla gurur duyacağı Öğretmen adaylarımız. Mezun olduklarında ülkemizin dört bir yanında Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda özgür ve bilimsel düşünce gücüne sahip, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne inanan, laikliği yaşam biçimi olarak benimseyen, topluma karşı sorumluluk duyan, yaratıcı ve üretken öğrencileri çağdaş bir eğitimle yetiştirme çabasında olacaklarından hiçbir şüphem yoktur.
Bu duygu ve düşüncelerle, Başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, sonsuzluğa göç etmiş ve şehit düşmüş öğretmenlerimizi saygı ile anıyor, öğretmenliğin, bir yaşam biçimi olduğunun kanıtları olan onursal öğretmenlerimizi ve öğretmen adayı sevgili gençleri bu mukaddes güzel mesleği seçtikleri için kutluyor…
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk;
“Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli muhafızlar ister. Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” Diye seslenirken vizyonunuzu açık ve net olarak belirtmiştir.

Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir.
Her şeyden önce öğretmen mesleğini sevmeli ve kendi sahasında söz sahibi olmalıdır.

“İdeal öğretmen branşında bir numaradır.”
“İdeal öğretmen hassas bir terazidir.”
“İdeal öğretmen öğrencilerini teşvik eder, onların cesaretini kırmaz.”
“İdeal öğretmen anlatan değil rehberlik edendir.”

Bizleri ham bir madde olarak ele alan öğretmenler, üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparak bizi şekillendirirler. Duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.
Bize doğruyu, güzeli, iyiyi, mertliği, milli duyguları ve Atatürk ilkelerine bağlılığı öğreten öğretmenlerimizdir. Biz onların eseriyiz. Sıhhatini, nefesini, enerjisini, gençlik yıllarının hepsini bizim için harcar kısacası analar doğurur, öğretmenler yetiştirir.
Öğretmenlik mesleği; azim, sabır, gönüllülük ve hoşgörü gerektiren bir meslektir. Öğretmen, yetiştirici, eğitici, yaratıcı, olmanın yanı sıra, öncü, kurtarıcı, değişimci, örnek olucudur. Her türlü zorluk ve sıkıntılara rağmen, öğretmenliği sevmek ve benimsemek demek Türk insanını sevmek demektir.
Siz öğretmenlerin gününü en iyi dileklerimle kutlarım.