Yaşam Koçu 4 = Sınır, Beceri, Duygu, Değer ve Alışkanlıkları tanıyalım

İçeriği Paylaş...

Aselsan personelinin sloganı şudur: “ Biz zor olanı hemen yaparız, İmkansız ise biraz zaman alır!” Bu sözden yola çıkarak, amaçlarınızla aranızdaki sınırlar neler?
a- Fiziksel sınırlar
b- Ekonomik sınırlar
c- Kültürel sınırlar

Tümünden güçlü olan inançlarımızın getirdiği sınırlamalardır. Mesela başarıya ulaşmanızı engelleyecek sınırlayıcı inançlarınız. Belki başarılı insanların kötü kalpli olduğuna inanıyorsunuzdur.

Hayatımızda sınırlayıcı özel inançlarımızı yakalamaya çalışalım.
Belki milli piyangodan asla zengin olacağınıza inanmıyorsunuzdur. Sorarım size kazanamayacağınızı nereden biliyorsunuz? Siz de bana “Kazanacağımı nereden biliyorsunuz?” diye sorabilirsiniz. Gerçek şu ki eğer bilet almışsanız, çekilişe kadar kazanıp kazanamadığını bilemez. Ancak çekilişe kadar bir inançla yaşamak zorundasınız. Bilgiye (çekiliş) ulaşınca inanç biter. İnanç geliştirme, bilginin (çekiliş) olmadığı noktalarda beynin kullandığı bir mekanizmadır. Biri kendini güçlendiren pozitif inanç olan “kazanırım” inancıdır. İkincisi ise “kazanamam” inancıdır. Bunlardan hangisi doğru olduğunu bilme şansını çekilişten sonra bilgiye ulaştığında inanca ihtiyacı kalmaz. Çıkartacağımız sonuç, inançlarımızın yapısı gereği doğru veya yanlış olduğunu bilemeyeceğimiz için etkin ve yararlı olan inancı seçmeliyiz.

Pozitif güçlendirici, motive eden başarabilirim, yapabilirim, kazanabilirim inancıdır. Ben milli piyangodan yola çıktım. Bir üniversite talebesi veya bir işe başlamak isteyen kişi, ehliyet almak isteyen vs. inanç ve hayallerimiz başarının yarısı kadar önemlidir.

Yapabileceklerimizi belirleyen iki temel şey eğitim ve sahip olduğumuz beceri.
Birçok işçi iş görüşmesinde “ne iş olsa yaparım” der. İşverende ne iş olsa yaparım diyen bir kişinin hiçbir işe yaramayacağını iyi bilir ve işe almaz. Benim temel başarı inançlarımdan biride en iyi becerinin ikna etme becerisi olduğudur. Her zaman, her yerde, herkese kullanılabilecek tek silah ikna gücüdür. Ayrıca Maddi gücü olmayan kişilerin en önemli kaynağı başka insanlar ve başka insanların kaynaklarıdır. Başkalarına tutunarak yükselmenin, onlara ve kendinize yararlı olacak şekilde değerlendirmenin yolu doğru iletişimdir.

Duygusal dalgalarınızı çok iyi tanımalısınız.
a- Mutlu
b- Mutsuz
c- Korku
d- Heyecan
e- Çaresizlik, hayatını etkileyen birtakım olayları oluşmasına gelişmesine etki edememek. Tedirginlik, incinme, yetersizlik, dışlanma, özgüvenli, kararlı vs. Bu duygularınızı ayrımlaştırmayı alışkanlık haline getirin ve ceketi nerede çıkartmanız gerektiğini iyi bilin.

Her insanın önemliler listesi vardır. Hayatında asla olmasını istemediği yer, durum veya kişiler olabilir. Bazıları onurları, bazıları özgürlükleri, bazıları ise mutlulukları için mücadele ederler. İnsanlar hayatlarına anlam veren bu değerleri bulmalıdırlar.

Birçok kişi iç değerleri çatıştığı için amaçlarını gerçekleştiremezler. Beynin iki ayrı yolda
Şartlandırıldığını biliyoruz. Bunlardan biri düşünce diğeri mantık şartlanması, beyin bir işi yapmayı anlamlı, önemli, gerekli ve mantıklı bulur. Tam tersi olduğunda beyin anlamlı, faydalı, önemli mantıklı bir davranış veya amacı tanımadığı zaman bir şeyler yapma hissi bizde oluşur. Yapmamız gerekenleri, yapabilmemiz için o müthiş güç devreye girer. Buna irade gücü diyoruz, irade gücünü kullanmak gerektiğinde bütün sorun burada başlamaktadır. Birçok insan başarıları için gerekli irade gücünü gösteremediğinden denenmiyor veya başarısız kabul görüyor.

Mademki bizler alışkanlıklarımızın kölesiyiz. O zaman kendimize iyi alışkanlıklar edinmeliyiz. Güçlendirici faydalı alışkanlıkları korumak, zararlı alışkanlılarınızı ortadan kaldırmaya çalışın. Bir örnek: yazarak yaşama alışkanlığı, disiplin, düzen, öğrenme ve uygulama vs.