Şehitler Günü

Atatürk ve Bağımsızlık
İçeriği Paylaş...

Çanakkale kimin zaferi?
18 Mart Şehitler Günü ve bu tarihe ”Şehitler Günü” adını veren Çanakkale Zaferinin yıldönümünde, aziz şehitlerimizi şükranla anıyor ve onlardan aldığımız vatanseverlik, milletseverlik bayrağını taşıma azminde olmakla onlara olan borcumuzu biraz olsun ödemeye çalışıyoruz.
Tarihin Mustafa Kemal’in askeri dehasına bir çentik attığı zafer, Türkiye Ahalisinin bir ve bütünlük içinde yazdığı destan Çanakkale.. 250 bin şehit, gazi, hasta vb. kayıplar verdiğimiz, yedi düvele ”Çanakkale Geçilmez” dedirttiğimiz, büyük komutan (albay) Mustafa Kemal’in önderliğinde kazandığımız birer avuç denebilecek dar topraklar üzerinde binlerce,on binlerce, yüz binlerce insanın kucak kucağa, boğaz boğaza gırtlaklaşmasıdır. Çanakkale Zaferinin rakamlarla ve verilerle analinizi yapmak ayrı bir konudur. Sözünözü Çanakkale muhteşem bir destandır. 1915’te itilaf devletlerine karşı Osmanlı’nın başarılı olduğu tek zaferdir.
Çanakkale Destanında bir doğa üstü güç aranacaksa, o güç Mustafa Kemal’dir. Elbette kahraman bir milletin azimle, kararlılıkla, inançla vatanını savunması hiç kimsenin reddetmediği bir gerçektir. Ama bu zafer yine o kahraman milletin bağrından çıkardığı kahraman askerin önderliğinde olmuştur. ”Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” emrini veren yüce önderimiz, işte bu milletteki o vatanseverlik fitilini ateşleyen kişidir.
Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar ulusumuzun gönlünde yaşamaya devam edecektir.