Kemal UNAKITAN’I Bağrımıza Basmak

Teknoloji öyle gelişti ki, bu gün üç yıllık yazı arşivimi cebimde taşıya biliyorum..Daha fazlasını da taşıya bilirmişim, ama geriye dönük düzenli arşivimin, yedi yıllık bölümü, yıllık olarak ciltlendiğinden, şimdilik kitaplığımda duruyorlar..Bu kısa arşiv bilgisini daha önce;Kemal Beyi sevmek için Edirneli olmak yeterli bir sebeptir! Diye yazdığım yazı için verdim..O yazı cebimdeki üç yıllık arşivde yok..Demek ki daha önce yazmışım..O gün ne düşünüyorsam bu günde aynı duygular içindeyim ..Demek için yazının tarihini bulayım istedim..Neyse biz dönelim konu başlığımıza..

Siyasetle uğraşanlar bilirler.Ankara da herhangi bir sebepten dolayı iş takip edenlerde ise çok iyi bilirler!!Maliye Bakanlığı her zaman diğer bakanlıklardan daha çok ziyaretçi alır..Bu ziyaretçiler genellikle Bakanın hem şehirlilerinden oluşur!! Ne mümkün ki, neredeyse her gün, Otobüsler dolusu hem şehirlilerden fırsat bulunsun da, Maliye Bakanına ulaşılsın!!! Evet her İlin Siyasetçisi de, Bürokratı da, Vatandaşları da Maliye Bakanının Kendi ilinden olmasını isterler!! Ve Bakan onları kapıdan kovsa onlar bacadan girip dertlerine çare ararlar!!!

Peki;iki dönemdir Maliye Bakanlığı yapan Sayın;Kemal Unakıtan; Ben Edirneliyim diye kendini telef ederken, biz Edirneliler bu konuda nasıl davrandık?..

….Tam hatırlamıyorum ama; yılda bir heyet gönderdik, onunda suyunu çıkarttık!! Demekten öte geçemiyecem!! Ha birde “Paranın tozundan bir şey görmedik…” Tefrikaları var. Unutmadan söylemek lazım!!!

Paranın tozunu görmeyenlerin;Ne yalan söyleyeyim,bende bugüne kadar hiç elle tutulur projesini görmedim!!!Burada altını çizerek söylüyorum;Kemal bey Maliye Bakanı olduğu gün, Edirne de bir kişi havalara uçarcasına sevindi..O kişi bugün; Kemal beyin bir yılda yaptırıp, Günün en Modern Alet Ve Edevatıyla donatarak, Edirne çocuklarının hizmetine sunduğu, Ticaret Lisesinin Müdür Muavini Seyhan ES tir..

Seyhan Es ve arkadaşları;Kemal Beyin Bakan olmasıyla birlikte, derhal bir arşiv araştırması yapıp, Kemal Unakıtan ın Edirne Ticaret Lisesinden aldığı, Diploma ve karne bilgilerine ulaşıp, daha önceden hazırladıkları projeyi de O belgelere ekleyip, Anakaraya Bakan beye hayırlı olsuna gitmişler di… Kemal Bey; Elindeki projeyle hazır gelen Seyhan Hocayı Makamından eli boş göndermemiş ve bugün hala Edirne nin en modern okulu olan Milli Piyango Anadolu Ticaret ve Ticaret Lisesinin yapım emrini vermişti!!!( Ne gariptir ki; Zamanın Valisi ve M:E. Yöneticileri, Bu işe Baş koyan Seyhan Hoca ve arkadaşlarına önceleri çok kızmışlar,Okul ortaya çıkınca da Projeye sahip çıkmışlardı!!! )

Bu gün hala; aval aval Paranın tozunu bekleyenler, Daha dün herkesin hayali olan; raflarda tozlanmaya yüz tutmuş, Edirne projelerine, yağmur gibi yağan ödeneklerin,kimden geldiğini bilmemesi, onların ayıbı olarak ortada duruyor!!Peki bütün bunlar Yeter mi? Elbette yetmez!!

.. EEeee hadi o zaman; çıkartın hazırladığınız projeleri…
.. Projeniz Yok mu? Yazık…
.. Size değil Paranın tozu; Mericin kumunun tozu bile çok…
Kemal bey hala Edirnelilerden, Edirne için projeler bekliyor… Bir de haklı olarak; SEVGİ….
Mesele; Kemal UNAKITAN ı bağrımıza basmakta… Bunun için de Edirneli olmak yeterli bir sebeptir diyor ve buradan herkese sesleniyorum… Ben Kemal Unakıtan’ı seviyorum..Edirne için yaptıklarından dolayı da kendisini kutluyorum…