H AMDİ SEDEFÇİ; RÖPÖRTAJ

İçeriği Paylaş...

06.08.2008, saat 14:30. belediye başkanlık makamı

Hamza yasa; sayın başkan, öncelikle yaşadıklarınızdan dolayı geçmiş olsun dileklerimi kabul ediniz lütfen. Böyle bir dönemde bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Hamza yasa; Sayın başkanım önümüzde 7 aylık bir süre var. Daha önce siyasete belki ara verebilirim demiştiniz. Ama son zamanlarda yaşanan hadiseler, sizi yine siyasetin içine çekiyor gibi!. Bu 7 aylık süre içersinde diyorsunuz ki, ben kendimi belediye ve halkımın işlerine vereceğim. Kendimi Edirne halkına borçlu hissediyorum. Peki, bu 7 ay sonra Borcunuzu ödemiş mi olacaksınız. Yoksa halka olan borç bitmez; halka hizmet hakka hizmet deyip devam mı edeceksiniz?
Hamdi Sedefçi; hizmette sınır yok. İnsanlara hizmet yaparsın daha iyisini daha güzelini isterler. Öncelikle ben bu 7 ayımı verdiğim sözler doğrultusunda kullanmak istiyorum. Ne söz verdiysem onları yaparak zamanımı doldurmak istiyorum. Ben işte şunu yaparsam insanlar bana oy verir..Bu düşünce kafamda yok hiçbir zaman olmadı,olmayacak ta. Ben verdiğim sözleri yerine getirmeye çalışıyorum. Bunun için elimden gelen tüm gücü sarf ediyorum. Yarın için güvencemiz yok, o yüzden o yedi ayı görmeden, bir saat sonrası için bile konuşmak yanlış. Ben o yedi ayı doldurucum, adam gibi hizmetlerimi, verdiğim sözlerimi yerine getire cem. Kafamda başka bir hesap, başka bir hırs yok.
Şartlar ne getirir ne götürür bilemiyorum. Demirel; siyasette bir hafta sonrasını görmek çok zordur, demişti.1999 yılında ben aday oldum ve kaybettim. Apo rüzgârı esmeseydi, Apo yakalanıp hapse atılmasaydı benim oylarım azalmayacak ve ben belediye başkanı olacaktım. Ben 3. dönem belediye başkalığı yapıyorum, sırf aday olmak için 4. kez aday olup ta kaybetmek istemem. Bu kadar hizmetten ve çalışmadan sonra seçimleri kaybetmek beni çok üzer. Tekrar aday olmam kafamdaki şartların oluşmasına bağlı!!!
Mesela; Benim partim beni aday gösterip, bana dayatarak, benim eşimi dostumu belediye meclisine al derlerse ben yokum.. Acık konuşuyorum. Ben Ahmet’i Mehmet’i mutlu edicem diye vasıfsız birini alıp belediye meclisime koymak istemiyorum. Meclis için, Edirne’yi ve tüm siyasi görüşleri kucaklayan, tüm halkı kucaklayan insanları düşünüyorum. Bu benim bu sefer olmazsa olmaz tek şartım! Bu şartlar sağlanmazsa yokum. Ben belediye başkanlığını çok sevsem de bu şartları kapsayan bir oluşum olmazsa, halkı kucaklayamazsak, ilerde içinden üç beş tane başkan adayı çıkartabileceğimiz bir meclis çıkartamazsak ben yokum. Benim ölçütlerim bunlar ve tabiî ki Cumhuriyetçilik, Kemalizm, laikliktir ile dürüstlük, çalışkanlık ve illaki üreticilik..
Hamza yasa;, Başınızdan kötü hadiseler geçti. Yaşadıklarınızın birçoğunun; belediye başkanlarının elindeki yetkilerin kısıtlı olmasından ve kaynak ararken bazı şeyleri gözü kara yapmalarından yaşandığını düşünüyorum. Elinize bir fırsat geçse, belediye başkanlığıyla ilgili ne gibi düzenlemeler yapardınız. Belediye başkanını hangi yetkilerle donatırdınız?
Hamdi Sedefçi; Belediye başkanı kim olmalı? Ondan başlayayım istersen. 14 yıldan beri bu işi yapıyorum ve tecrübelerim gösteriyor ki; belediye başkanı olacak olan kişinin mutlaka lisan bilmesi şart. Başkan mutlaka teknik elemanlar arasında aday gösterilmeli, üniversite mezunu olmalı veya bunlar olmuyorsa en azından her parti belediye başkan adayının seçimden 2 ay önce değil de 1 yıl kadar önce tespit etmeli ve eğitmeli. Aday seçilip, Belediye başkanlığı koltuğuna oturduğunda ne yapacağını bilecek biri olmalı. Yasalar ve yönetmelikler hakkında bilgili olmalı. Onun dışında çağdaş olmalı. Belediye başkanları siyasi partiden olsalar da, başkanlıkta siyaset olmamalı. Başkan; AB de olduğu gibi İlin her şeyinden sorumlu kişi olmalı. Seçilmiş kişilerin seçenlere karşı olan sorumlulukları bir elden yürütülürse daha rahat karşılanabilir diye düşünüyorum. Birde sözümün başında bahsettiğim gibi donanımlı, bilgili ve her siyasi kesimi temsil edecek yapıda bir Belediye meçlisi olmalı.Tabii ki bağımsız bir bütçesi olmalı..
Hamza yasa;,Buraya gelirken kafamda acaba başkan herkesi kucaklayan bir siyasi olgunluğa erdi mi diye düşünceler vardı. Bunları söyleyerek beni çok mutlu ettiniz. Artık her yerde belediyeciliğe böyle bakan insanlara ihtiyaç var diye düşünüyorum. 7 ay sonra göreviniz bitecek ve siz Edirne yi teslim edeceksiniz, teslim ettiğiniz Edirne hayalinizdeki Edirne mi olacak?
Hamdi Sedefçi; Hayaller o kadar büyük ki. Ben Edirne yi çok daha farklı yerlerde düşünüyorum. Ama düşünmek başka, düşündüğünü yapabilmek başka. Düşünmekle yapmak arasında çok önemli farklılıklar var.. Yapmak ekip işi, yapmak deneyim işi, yapmak para işi.. Edirne;1989 belediye başkanı olup geldiğimde köy gibiydi. Edirne yeterince gelişmiş kentleşmiş bir şehir değildi. Tabii benden önceki başkanların şartları ne kadarsa ellerinden geleni yapmışlardır. Sonuçta Edirne yi biz Edirne yaptık. Şu an Edirne çağdaş bir Avrupa kenti. Ben görevimi teslim ederken onurla teslim ederim. Tabii ki imkânlarımız daha fazla olsaydı Edirne yi daha farklı yerlere taşıya bilseydik diye düşünüyorum. Örneğin, sınır ticareti, 50- 60 km lik bir serbest bölge olup ta, Bulgar vatandaşlarının Edirne ye gelip alışveriş yapmaları, sermaye bırakmaları iyi olurdu. Fakat bu güne kadar oluşamadı, inşallah bundan sonra oluşacak şeyler bunlar.
Bana göre ok yaydan çıktı, ok hedefine doğru gidiyor. Edirne ye yatırımcı bir iki yıl gelmeye bilir. Uzak durabilir. Bu yaşanan sıkıntılardan dolayı, ama birkaç sene sonra yatırımcı gelecektir. Edirne turizm kenti haline gelecektir. Yaşayarak bunları göreceğiz. Ben Edirne nin istikbalinin parlak olduğunu düşünüyorum. Hep beraber layık olduğu yere taşıyacağız. Bizim işlerde böyledir, hırs olmazsa, heyecanın olmazsa yürütemezsin. Bu en son olay işte. Ben 4 ay hapishanede kaldım, 4 ay Allaha dua ettim, ben dedim kesinlikle suç işlemedim, ben masumum, ben ilk mahkemede tahliye olacağım. Kendime güvendim, Allaha güvendim, yargıya güvendim. Sonuçta Allaha şükür.. Allah dualarımızı kabul etti, bizim yanlış yapmadığımızı inanan bağımsız yargı bizi tahliye etti. Sağ olsun İç İşleri Bakanlığımız araştırma yaptılar, görev dönüşüyle ilgili, İçişleri Bakanımız Ve Sayın Başbakanımız Tayip Erdoğan da onay veridiler ve Görevime Döndüm.
Bu olay sonuçta benim kendime özgüvenimdi. Allaha İnancımdı, adalet ve yargıya inancımdı. Sonuçta bunların hepsi birleşince, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı beni görevimin başına getirdiler. Ben de şimdi zevk ve namusumla kalan görevimi tamamlayıp, işimi gönül rahatlığıyla seçilen Başkana teslim ederim. Ben zor şartlarda Edirneye çok şey yaptığımı düşünüyorum. Eksikler elbette olacaktır ama yaptıklarımla gurur duyuyorum.
Hamza yasa;,Evet Belediyecilikte, her kesime hitap eden, donanımlı ve ehliyetli kişilerden oluşan bir belediye meclis listesi ile devam ederim diyorsunuz, Peki buna partiniz ne diyor?
Hamdi Sedefçi; Partimin il ve ilçe başkanlarıyla dün bu konuyu konuştuk, bu düşüncelerimi onlara söyledim ve olumlu karşıladılar. Dilediğim şartlar oluşursa 4. kez aday olup hizmetlerimi taçlandırmayı hedefliyorum. Benim partim beni aday gösterip, bana dayatarak, benim eşimi dostumu belediyene meclisine al derseler ben yokum.. Benim şartları kapsayan bir oluşum olmazsa, halkı kucaklayamazsak, ilerde içinden üç beş tane başkan adayı çıkartabileceğimiz bir meclis çıkartamazsak ben gerçekten yokum. Bu şartlar olmaz ben başkan adayı olmam, ama tecrübemden yararlanmak istenirse, Edirne de yaşayan bir vatandaş olarak yardımcı olurum.
Bu şartlar oluşur ve ben başka olursam, ben Edirne ye yatırımcıları getirirken, meclisimde bana ilk elden yardımcı olacak. Edirne yi kültür kenti haline getirmek, Edirne yi metropol haline getirme için çabalıya cam. Tüm bunları yaparken yanımda birkaç kişiyi, bir öğretmenin öğrencilerini eğitti gibi başkanlık için yetiştire cem. Yani ben en azından, iyi bir başkan adayı yetiştirebilecek bir belediye meclisiyle çalışmak istiyorum. Benim belediye meclisim, eğer başkan olursam, böyle olmalı., Bu günkü Meclis Sistemin gereği bir meclis.
Arkadaşlarımı eleştirmiyorum. Benim hayalimdeki meclisimde örneğin, bir mühendis arkadaşıma fen işlerinin görevlerinin takibini vererek, yada bir makine mühendisine veyahut bir sağlıkçı arkadaşımı sağlık işlerine atayarak meclisimi aktifleştirmek istiyorum. Böyle alanında uzmanlaşmış insanları meclisimde görmek istiyorum. Yoksa yine şuanda olduğu gibi her şeyi ben yapmaya kalktığım zaman, sıkıntı yaşıyoruz. Ben çok yük taşıyorum, şahsi olarak ta bana sıkıntı veriyor. Ben önümüzde ki sürecin böyle olmasını istiyorum olmazsa da bende olmam.
Hamza yasa; Sayın Başkan, geriye dönüp baktığınızda, keşke dediğiniz çok şey var mı?
Hamdi Sedefçi; Benim 14 yıllık belediye başkanlığım süresince, tek keşkem, Belediye Sarayıdır.. Belediye sarayının temelini Sayın, Demirel zamanında atmıştık. Demirel de bende eser bırakalım derken, çok büyük bir inşaata giriştik ve daha sonra Demirel’in de benimde görevlerimiz bitti. Bu çok büyük bir bina elimizde kaldı. İnşaat biliyorsunuz her geçen sene insana dert açar, yaşlanır ve dökülür ve sürekli para harcar hale gelir, en büyük yanlışım benim orda çok büyük bir bina yapmak. Çok büyük bir bina yaptık ve maalesef altından çıkamayacağımızı anlayınca da sattık. Keşke daha küçük bir bina yapsaydık ta 18 bin M2 yerine, 5-6 bin metrekare bina yapsaydım da satmasaydım. İşletme maliyeti daha az olsaydı, böyle bir keşkem oldu bunun dışında bir keşkem yok. Bir tek orası vardı onu da daha sonra sattık. Keşke yeni Belediye binasını yapabilseydim. Oda olmadı biliyorsunuz, kurulla görüştüm, kuruldan karar çıkarttım fakat olmadı. Bazı sıkıntılar yaşandı yani keşke dediğim bir tek o bina var. Onun dışında yapabileceğim çok şeyi yaptığımı düşünüyorum. Hatta söz vermediklerimi şu an yapıyorum. Benim programımda saraçlar caddesinin trafiğe kapatılması yoktu. Tahmis in trafiğe kapatılması yoktu. Benim programımda alt yapı vardı diğer şeyler vardı ama bu örnek verdiklerim yoktu. Fazladan yapıyoruz programımızda olmayanları yapıyoruz. Bir defa daha söylüyorum eğer belediye başkanlığını 2009 un mart ayında teslim edersem, onurla gururla başım dik olarak teslim ederim.
Hamza yasa; Sayın başkanım siz uzun yıllar aktif siyasetin içinde bulundunuz, hiç siyasete girmekten şikâyetçi oldunuz an oldu mu?
Hamdi Sedefçi; Siyasetçinin bir defa aile düzeni kalmıyor. Aile beraberliğini birlikteliğini yaşayamıyorsunuz. Artık ciddi bir işe giriyorsunuz, bir partiye giriyorsunuz, o partinin iktidara gelmesi için çaba harcıyorsunuz veyahut ta görev alıyorsunuz belediye başkanlığı gibi. Bu kez ailenizden bağlarınızı kesiyorsunuz. Bu tabii sıkıntı yaratan bir olay. Ben siyaseti sevmiyorum hiçte sevmiycem. Belediye başkanlığını seviyorum. Açık konuşuyorum belediye başkanlığı yapmayı seviyorum. Halka hizmet unsuru gördüğüm için belediye başkanlığını heyecan duyarak ve zevk alarak yapıyorum. Hala 14 yıl sonra aynı şevkle çalışıyorum. Siyasetin olumlu tarafı bu, olumsuz tarafı da aile bağlarının kopması. Birde siyasette ikiyüzlü insan çok var, siyasi rakiplerim var, seninle uğraşanlar var ayrıca ayağına çelme takmaya çalışanlar var. Bunlar tabii üzüntü verici ama maalesef Türkiye nin gerçekleri. Onun dışında ben pişman değilim, Edirneye Belediye Başkanlığı yapmaktan onur duyuyorum.
Köy gibi olan bir mahalleden çıkıp, üniversiteyi bitirim ki benim zamanımda o mahalleden öyle üniversiteye gidebilen çok kişi yoktu. 14 yıldır belediye reisliği yapıyorum bu çok büyük bir onur. Bence bu her şeye değer..
Hamza yasa; Bu gün Edirne için yatırım arayışlarınız sürüyor mu? Mesela iş adamlarınla görüşür müsünüz?
Hamdi Sedefçi; Hamza Bey şu var, Yasalara göre yatırımcıyla görüşmek suç değildir. Tam tersi alkışlanacak durumdur. Yatırımcıya ulaşıp, kentini yatırımcıyla tanıştırıcan ki kentin menfaatlensin. Ben kentimi tanıtmazsam, insanlara kentimi anlatamazsam, yatırımcıyı ikna edemezsem, kentte kar’ı yükseltemezsem, kimse buraya para yatırmaz. Yatırımcı ne için gelir, para kazanmak için gelir. Para kazanmak içinde yatırımcının ikna olması gerekir. Hizmetlerin doğru yapıldığının gösterilmesi gerekir. Bunun içinde görüşmek gerekir. Biz hizmet yapmak zorundayız, İstihdam yaratmak zorundayız, her türlü yatırımcıyla görüşürüm, tartışırım. Kapım açık. Tabiî ki yasal boyutta kalmak şartıyla. Daha önce bunu böyle yaptım, yine böyle yapmaya devam edicem. Benim yönetime geldiğimde arkadaşlarıma tek tavsiyem şuydu; yoğurdu üfleyerek yiyin. Sütü üfleyerek içmeyi geçin yoğurdu üfleyerek yiyin. O kadar tedbirli olun, hata yapmayın ki başınız ağarmasın demişimdir. Bütün bu yaşadıklarım geldi geçti. Ben görevim gereği neyse yasalar çerçevesinde onu yapmaya korkmadan devam ederim..
Hamza yasa; Siz uzun yıllar siyaset yapmış biri olarak. Bu gün ülkemizin içinde bulunduğu durum hakkında bir yorum yapmak ister misiniz?
Hamdi Sedefçi; Hayır bu konuda konuşmak istemiyorum. Ben siyasetçi değil Belediye Başkanıyım.
Hamza yasa; Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim, son olarak Edirne halkına, söylemek istediğiniz bir şey var mı?
Hamdi Sedefçi; Edirneli vatandaşlarımla aramızda oluşan sevgi bağının bu kadar güçlü olduğunu bilmiyordum. Yola çıkıyorum genci yaşlısı, kadını erkeği, türbanlısı açığı, herkes sevgisini gösteriyor, geçmiş olsun diyorlar. Edirne insanına ne yapsam yetmez, beni seviyorlar, insanlar benim için kırk yasin okutuyorlar. Onlara şükran borçluyum. Onlara çok teşekkür ediyorum, beni yalnız bırakmadılar, bana inandılar. 58 yıllık hayatım, 14 yıllık başkanlığım boyunca Edirnelilere, Edirne ye asla yanlış yapmadım. Edirne ye asla zarar vermedim. Asla zarar vermeye cem, verdirmeye cem de. Bu insanlara için her şeyi yapmak boynumun borcu, halkım bana güvendi, bunun karşılığını vermeye çalışı cam. Edirne ve benim için hayırlısı neyse onun olmasını diliyorum. İsmimi soyadımı evlatlarıma torunlarıma gurur duyulacak bir şekilde bırakmak istiyorum. 20 yıl sonra geri döndüğümde her şey için iyi ki yapmışım demek istiyorum. Allaha şükür bu şansı yakaladım. Herkese sağlık diliyorum.
Hamza Yasa; Çok teşekkür ederim.