Emin DOGANSOY 2000

EMİN DOĞANSOY 2000 Kırkpınar Ağası

Kırkpınar Ağaları
İçeriği Paylaş...
Emin DOGANSOY
Emin DOGANSOY

Kocaeli’nin şirin Karamürsel kasabasında 09.03.1941 tarihinde doğdu. İlk ve Orta okulu kendi beldesinde okudu. Haydarpaşa Lisesi Yatılı bölümünde 1957/1958 dönemi için kayıt yaptırıp, bir buçuk yıl burada okuduktan sonra, yakın komşumuz Gölcük Lisesi açılınca, oraya naklen kayıt yaptırarak liseyi Gölcük’de bitirdi.

Mezuniyet sonrası, kasabası sınırları dahilinde açılmış olan Amerikan Hava üssünde beş buçuk yıl kadar Tercüman statüsünde çalıştı. Çalıştığı yıllar içinde de Hukuk Fakültesine kaydııı yaptırıp iki yıl devam ettikten sonra, Fakülte’den ayrıldı. Askerlik görevini yerine getirip ticaret hayatına atıldı.

Lise yıllarında, okulunun güreş ve voleybol takımlarında bir fiil görev yaptı. Voleybolda liseler arası Kocaeli Bölge birinciliği, siviller arası 73 kilo da, Kocaeli Bölge birincilikleri bulunmaktadır.

Yağlı güreşi’de, bölgedeki yakın şehirler dahilinde, arkadaşları ile temin etmiş olduğu kispetlerle yapmıştır. En son güreşini 1968 yılında Kırkpınar Er Meydanında yapmış, güreş hayatını kapatmıştır.

1990 yılında da ticari hayatını sonlandıran Emin Doğansoy, Spora hizmet aracı olarak değil, daima amaç olarak yaptığını söylemektedir. En az yirmi yıla aşkın Karamürsel Sporun çeşitli kademelerinde görev yapıp Karamürsel Spor Başkanlığı döneminde, (11 Nisan 1993 tarihinde) Karamürsel Sporu 3. Milli Lige çıkarmıştır.

1991 yılında da 21 arkadaş bir araya gelip Karamürselliler Vakfını kurup, ihtiyaç sahibi Üniversite öğrencilerine karşılıksız olarak burs verilmesine öncülük etmiştir. 2012/2013 Eğitim döneminde 41 öğrenciye karşılıksız burs verilmiştir.

2000 yılı Kırkpınar ağalığını yürüten Emin Doğansoy, Beden sporumu bağ bahçe işleri ile beyin sporunu da vakıf çalışmalarıyla öğrencilerimize yardımcı olabilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir.