Eğitim Şart! “En Verimli Enerji; Tasarruf Edilendir.”

İçeriği Paylaş...

Her şeyde olduğu gibi Enerji kullanımında da en önemli sorunumuz Eğitim!
2003 yılından buyana Trakya genelinde yenileme ve modernizasyon çalışmalarını aralıksız sürdüren TREDAŞ; Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın; Ahmet Erdoğan ve ekibinin büyük gayretiyle, ülkemizin en gelişmiş enerji ağını Trakya’da halkımızın hizmetine sundular. Bu hummalı çalışmalar sonucunda 2003 yılında % 18 olan elektrik kayıplarını bu gün % 7,5 lara düşürdüler.
Trakya halkının Vatandaşlık anlayışını da iyi değerlendiren Erdoğan ve ekibi, Elektrik Faturalarının ödenmesi konusunda, ülkemiz geneli için rekor sayılabilecek bir tahsilâtı gerçekleştirdiler ve % 97 varan bir tahsilât yaparak verilen hizmetlerin karşılığını almış oldular.
Bütün bunların halkımız için yeterli olmadığını düşünen TREDAŞ Genel Müdürü Sayın; Ahmet Erdoğan; Yaptırdığı araştırmalar sonunda halkımızın elektrik kullanımında bilinçli olmadığını tespit etmiş ve TREDAŞ olarak yaptıkları tasarruf’un vatandaşlar tarafından yapılması halinde, konutlarda % 40 lara, iş yerlerinde ise % 25–30 lara varan tasarruflar yapmanın mümkün olduğunu görmüşler!
Trakya halkına kesintisiz ve ucuz enerji sağlamanın bir ayağının da bilinçli tüketici olduğunu tespit eden Erdoğan; halkımızda zaten mevcut olan öğrenme ve tasarruf etme bilincinden faydalanarak, çok geniş kapsamlı bir eğitim seferberliğinin kısa sürede Trakya da beklenen enerji tasarrufunu sağlayacağını görüp hemen işe koyulmuş…
“Yatırıma yapılan harcamalarının % 1 eğitime yapılsa %25 tasarruf sağlana bilir. Türkiye genelinde yapılacak %3 lük tasarruf, Trakya’nın bir yıllık enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır. Bir kilovat saatlik enerji tasarrufu 3,5 Dolarlık yatırımın önlüyor, bu nedenle biz verimli enerji kullanma konusunda; İlk Öğretimden başlayan Orta Öğretim ve Ünversitey’le devam eden bir eğitim atağını başlatıyoruz.” Diye yola çıkan TREDAŞ; hazırladığı El Ele ENVER projesini, DSİ XI Bölge Müdürlüğü Konferans salonunda yaptığı tanıtım sunumu ile başlattı.
Programı birlikte izlediğimiz İl Milli Eğitim Müdürü Sayın; Şerafettin Demirci, Edirne Valiliğinin de desteklediği bu projede, en önemli görevi üstlenecek olan sorumlu olarak; Okullarımızın böyle programlar için yeterli alt yapıya sahip olduğunun altını çizerek; “Geleceğin nesillerini yetiştirirken en çok önem verdiğimiz konu, bilinçli ve çağdaş vatandaş yetiştirmektir. Öğrencilerimize aşılayacağımız tasarruf bilinciyle, ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacağımızın biliyoruz.” Diyor.
Bütün bu güzel gelişmelerin yanında vatandaşlardan gelen şikâyetler konusunda da Sayın; Ahmet Erdoğan’ı uyarmayı bir görev addediyoruz!
Elektrik faturalarında ödeme tarihi 7 gün gecen abonelerin elektrikleri kesiliyormuş! Kesim memurları; ben faturamı bu gün ödeye cem diyen abonelere, siz ödemenizi yapın, biz işlem yapmayacağız demelerine rağmen, bir sonraki faturalarda, açma kapama parası ile karşılaşıyorlarmış!
Şimdi, “elçiye zeval olmaz.” Sayın; Erdoğan, ikinci ayın faturası ile birlikte Faturasını ödemeyenin elektriği kesilsin. Buna kimsenin diyeceği yok. Yalnız anlatılanlar doğruysa; Edirneli borcuna sadık. Ses seda çıkartmadan borcunu ödüyor. Diye de, Edirnelilerin ensesinde boza pişirmenin bir âlemi yok!
Güzel işler yapıyorsunuz. Vatandaşlara en güzel hizmetleri veriyorsunuz. Ama unutmayınız ki; Bu ahengin bir ayağı sizseniz, diğeri de Edirnelilerdir!
İşiniz rast gitsin. Tespitiniz doğru ENVER İMLİ Enerji, tasarruf edilendir. Bunun içinde eğitim şarttır…