Burun Estetik Cerrahisini Kimler Yapmalı ?

İçeriği Paylaş...

Hindistan’da M.Ö. 5.-6. yüzyıllarda esirlere ve mahkûmlara yaygın olarak burunlarının kesilmesi cezası verilirmiş. Yüzünün tam ortasında aldığı cezanın sembolü ile insanlar yaşamak zorunda bırakılırmış. Tedavi edicilerin çaresiz kaldığı bu yıllarda Sushruta adlı bir cerrah tarafından alın derisi kullanılarak yeniden burun yapmaya başlamış ve bu yöntemini “Sushruta Samhita” adlı kitapta tarif etmiştir. Bu yöntemi halen günümüzde de plastik cerrahi uygulamalarında kullanmaktayız. Tabi o zamanlar Plastik Cerrahi adı henüz kullanılmamaktaydı. Günümüze gelene kadar her tür cerrahi branşın zorlandığı, çözüm bulamadığı, tedavi edilemez dediği ve terk ettiği tüm uygulamalar plastik cerrahlar tarafından araştırılmış, geliştirilmiş ve günümüz modern tıp uygulamalarının vazgeçilmez bir parçası haline getirilmiştir. Bu yüzyıllara yayılan bakış açısının ustadan çırağa nakledilmesinden olsa gerek plastik cerrahlar her zaman diğer cerrahlar tarafından zor kabul edilen problemlerin merkezinde olmuşlardır. Aynı şeylere bakmalarına rağmen farklı ayrıntıları yakalamayı öğrenmişlerdir. Günümüzde yapmakta olduğumuz sayısız şaşırtıcı onarım ameliyatlarının yanında, kişilerin ruhu ile daha mutlu bütünleşebileceği estetik amaçlı ameliyatları da yapmaktayız. Burun estetik cerrahisi de bu ameliyatlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüz sosyal-ekonomik dünyasına baktığımızda estetik cerrahi ameliyatları ve özellikle de estetik burun ameliyatları (rinoplasti) sayısı her geçen gün artmaktadır. Sosyal-ekonomik diyorum çünkü bu ameliyatlar bu işi profesyonel olarak yapmakta olan biz hekimler için bir kazanç kaynağıdır. Her konuda olduğu gibi bu ekonomik pastanın ortağı olmak isteyen farklı branşlar olacaktır.

Birçok platformda burun estetik cerrahisinin plastik cerrahlar mı yoksa KBB uzmanları tarafından mı yapılacağı suni bir tartışma konusu haline getirilmektedir. Sözde iddialar KBB doktorlarının burun anatomisini çok iyi bildikleri ve bu nedenle rinoplasti ameliyatlarını kendilerinin yapması gerektiği şeklindedir. Dikkat edilirse bu tartışma ortamlarında bu tarz iddialar KBB uzmanları tarafından yapılmaktadır. Plastik Cerrahi camiası bu anlamsız tartışmalara katılmayı lüzumsuz görmüştür. Şahsi kanaatim halkın bu yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçilmesidir.

KBB uzmanlığı içerisinde burun adı geçen bir uzmanlıktır fakat içinde estetik ibaresi yoktur. Burunun sadece solunum fonksiyonları açısından değerlendirmek ve nefes alma sıkıntısını düzenlemek amacı ile eğitim alırlar. Genellikle “içini yapmışken şu kemiği de alalım” şeklinde yaklaşarak hastalarda rinoplasti ameliyatı yapma özlemi içerisindeler. Plastik cerrahi eğitimi almaya başlayan bir asistan, eğitiminin ilk gününden itibaren son evre bir kanser hastasını bile ameliyat ederken dikmekte olduğu yaranın nasıl görüneceğine önem vermesi gerektiğini öğrenir. Bu sadece güzellik saplantısı değil, tedavi ettiğimiz insanları sosyal olarak ta toplumun bir parçası kılabilmeyi hedefler. Hele ki burun gibi yüzümüzün tam ortasındaki özel bir organın estetik cerrahisi söz konusu olduğunda kuşaklar boyunca plastik cerrahların birbirine aktardıkları estetik görgü ve anlayış en üst seviyede kullanılır. Bu anlayış ve prensipler elbette kitaplarımızda yer almaktadır fakat sadece okumakla olsaydı tıp eğitimi ekstern eğitim de olabilirdi.

Maalesef ülkemizde bu konuya ilişkin yasal düzenlemeler yetersizdir. Plastik Cerrahlar dışında birçok kişi karın germe, yağ alma, meme estetik ameliyatları, burun estetik ameliyatları, yüz ve alın germe yapmaktadır. Birçok insan bu konuda mağdur olduktan sonra olayın gerçek yüzünü anlamaktadır. Kimi zaman da komplikasyonlar düzeltilememekte, hatta bazılarınızın hatırlayacağı gibi ölümler bile olmaktadır.

Masada 2-3 elma portakal çizerek V.V. Gogh’un natürmortuyla aynı şeyi yaptığını iddia etmekle aynı şeydir bu. Plastik Cerrahi sanatsal yönü olan bir cerrahidir. Bıçağınızla sanat yaparsınız ve sanat o kadar da kolay öğrenilen bir konu değildir.
Sanat dolu günler dilerim.

Op.Dr.Ozan Balık
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
www.ozanbalik.com
ozan.balik@gmail.com