AHMET TAŞÇI

AHMET TAŞÇI – 1997

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

636. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası  7 – 13 Temmuz 1997 tarihlerinde yapıldı.

Başpehlivanlık Boyu Güreşleri’nin yarı finalinde; Antalyalı Cengiz Elbeye ile İzmitli Ömer Araslantaş, Başpehlivan Ahmet Taşçı ile Başpehlivan Mehmet Yılmaz (Cino) eşleşmişlerdi. Başpehlivan Ahmet Taşçı hemşehrisi ve çırağı Başpehlivan Mehmet Yılmaz’ı (Cino) 5 dakikada yenince seyirci protesto etmişti. Başpehlivan Cengiz Elbeye Ahmet Taşçı’nın hemşehrisi Ömer Arslantaş’ı yenerken bir hayli yorulmuştu.

Sonuçta Başpehlivan Ahmet Taşçı ile Cengiz Elbeye Kırkpınar Er Meydanı’nda kapıştılar. Doğal olarak Başpehlivan Cengiz Elbeye yorgun ve bitkin bir halde güreşe başlarken ona göre Ahmet Taşçı güreşe daha zinde başlamıştı. Oyundan oyuna geçen Başpehlivan Ahmet Taşçı dış kazıktan bir netice alamayınca 2 kez bir süre rakibini ezmişti. Güreşin 23’üncü dakikasında Başpehlivan AHMET TAŞÇI, rakibine iç kazık vururken paçasından yakalayarak çevirip açık düşürerek 1997 yılı Kırkpınar Başpehlivanlığı’nı kazandı.

Bu galibiyet Başpehlivan Ahmet Taşçı’ya yedinci (1990-1991-1992-1993-1995-1996-1997) defa Kırkpınar Başpehlivanlığı’nı getirirken aynı zamanda ikinci defa üst üste 3 yıllık şampiyonluğu kazandırdığı için “Kırkpınar Altın Kemeri”ni de ebediyen müzesine götürmesini sağlamıştı.