% 70′ i koyun

Yaşam

“Bu dünya bize miras kalmadı, onu, çocuklarımızdan ödünç aldık” demiş, şu an ismini anımsıyamadığım değerli insanlardan biri. Ne güzel söylemiş. Dünyadan vazgeçtik, bugün onun sahipleri başkaları, diledikleri gibi at oynatıyorlar, çocuklarına hesabını onlar versin. Biz kendi yurdumuzun durumuna bakalım.

Fazla değil, 80-90 yıl önce dedelerimize nasıl bir yurt bırakılmıştı, onlar bize nasıl teslim ettiler? Her şey ne kadar çabuk unutuluyor. Onlar, harabe olarak teslim aldıkları yurdumuzu, kanlarıyla yıkadılar, kefensiz mezarlarıyla süslediler, pırıl pırıl teslim ettiler. Biz nasıl teslim edeceğiz?

AB’ne girmiş bir ülke teslim edeceğiz diye cevaplar bazıları sanırım, böbürlenerek. (Bana göre olmayacak, olursa da biz olarak giremeyeceğiz tabi). Ama nasıl gireceğimizi düşünen yok. Fransa’ya gidecek çocuklarımız, sözde soykırım için dikilen anıtın önünden geçerken, “Yalan kardeşim bunların hepsi” diyemeyecek, ezilerek başını önüne eğecek. “Politikacılar uydurma tarih yazarken siz ne yapıyordunuz?” diye sitemle anacaklar bizleri.

Bize düşmanlığı meslek edinenler nasıl biraz daha yıpratırız diye harıl harıl içerde ve dışarda çalışırken, bizim de Ermenilere, “Çok iyi gidiyorsunuz, alın bizden de 10 Puan” dediğimizi nasıl değerlendireceklerini çok merak ediyorum.

Yurdunu seven bir kaç kişinin, bir şeyler yapılmasına önayak olmak için yükselen feryatlarının yanıtsız kaldığını;
Bazıları vatan uğruna ülkenin doğusunda şehit olurken bazılarının Vietnam filimlerindeki Amerikan askerlerine daha fazla duygulandığını;
İşçi hakları için diyerek binlerce insanı sokaklara dökenlerin aslında sadece devleti yıkmayı hedeflediğini;
Devlet adına devlete kurşun sıkanlara, mafya babalarına Türk bayrakları altında “Bu vatan sizinle gurur duyuyor” dendiğini;
Kiminin Rusya’ya, kiminin İran’ a benzemek için çırpınıp durduğunu;
Dilin yozlaşmasına, kültürün artık rahmetlik olmasına, sokakların tinerci dolmasına, yüzsüzlerin beyefendi olmasına, soyguncuların saltanat sürmesine, daha doğmamış olanların adına bile borç fişi düzenlenmesine, ülkeyi yabancıların idare etmesine nasıl seyirci kalındığını anlamakta zorluk çekeceklerdir muhakkak.

Oysa, öylesine topyekün bir mücadele içindeyiz ki, “Türk halkının % 70’i koyundur’ diyen (ismi lazım değil) bir aydını doğrulamak için…

KURTBEY-060524