EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 276
Dün : 1766
Toplam : 17006925

 En Son Online 10 Üye
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 busratekin
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:56390
İp'niz:54.80.82.9

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

EDİRNE WEB PORTALI : YAZARLAR

Migren Tedavisi ve Plastik Cerrahi (Op. Dr. Ozan BALIK)... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
 Op. Dr. Ozan BALIK -> Migren Tedavisi ve Plastik Cerrahi

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eskiden "sadece bir baş ağrısı tipi" olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Bazı migren hastaları ağrı atağı geçirmeden önce aura yaşamaktadır. Aura  görsel, işitsel bazen de koku algısını etkileyen algı bozuklukları şeklinde gelişir. Migren ağrılarından önce oluşan bir çeşit  habercilerdir. Auralar bazen  kuvvet ve denge kaybıyla karakterizedir. Her migren hastasında aura olmaz. Aslında, aurasız migren, auralı migrenden daha yaygındır.

Migrenin neden oluştıuğu ile ilgili günümüzde yeni bir teori daha da ortaya konmuştur. O da baş- boyun bölgesinde buluna bazı sinirlerin kas lifleri arasına sıkışması sonucu atakların ortaya çıktığı şeklindedir.  Bir plastik cerrah olan Prof.Dr. Bahman Guyuron yaptığı “alın germe” ameliyatlarından sonra migreni olan hastalarının bir anda baş ağrılarından da kurtulduklarınız fark ediyor. Geriye dönük yüzlerce hastasını tarıyor ve bunun bir istisna değil neredeyse bir kural olduğunu ve alın germe ameliyatının bu hastalığı düpedüz tedavi ettiğini görüyor. Benzer şekilde bazı burun ameliyatı olan migren hastalarında, ameliyat sonrası migren ağrılarının kaybolduğu görülüyor. Tüm bu veriler birleştirildiğinde ve anatomik bilgilerin eşliğinde: migren atakları çok yüzeysel, hemen derinin altında bulunan bazı çok ince duyu sinirlerinin sıkışması ile ortaya çıkıyor sonucuna varılmıştır. Bu şekilde sıkışma yaşanan 4 bölge var. bir tanesi tam alın ortası kaşların başladığı yer, bir diğeri şakaklar, üçüncüsü ense. en son nokta da burun içidir.

Plastik cerrahi pratiğinde kasları gevşeterek estetik sonuçlar elde etme adına botox kullanımı çok yaygındır. Migren ile ilgili olarak sinir sıkışma teorisi ortaya konmasını takiben ilk uygulamalar botox ile yapılmıştır.  Sonuçların başarılı olmasını takiben teori doğrulanmıştır ve etkinin kalıcı olarak sağlanması için hedeflenen sinirlere yönelik cerrahiler yapılmaya başlanmıştır. Hastalar özellikle “ağrım şu noktadan başlayıp yayılıyor” diyebiliyorsa ve muayenemizde bizlerin hedeflediği  bölgeden biri ise bu noktalar, botox uygulaması için ideal olmaktadır. Etki 2-7 gün arasında tamamen başlar ve 3-6 ay arası etkisi sürmektedir. Botox uygulaması ile fayda gören hastalar cerrahi ile de fayda göreceği ispatlanmış olur. Bununla birlikte bir çok hasta cerrahi yerine yılda 3-4 enjeksiyon ile migrenini kontrol etmeyi tercih edebilmektedir. Veya yüz bölgesinde herhangi bir estetik cerrahi uygulaması yapılırken ek olarak hedef bölgelere yönelik migren cerrahisi kombine edilebilmektedir.

Odakların farklı anatomik bölgelerde olması, bu bölgelerin yaygın olarak plastik cerrahların uygulama alanında bulunması ve botox uygulamalarındaki tecrübeleri nedeni ile nedeni ile olsa gerek migren tedavisi önemli ölçüde plastik cerrahların tedavi yelpazesinde yerini almıştır. Botox uygulamalarında %80 üzerinde başarı oranları varken, botox ile odağı teyit edilmiş olguların cerrahi tedavisinde başarı çok daha yüksek olmaktadır.

Bu uygulama ile migren tedavisinde yeni bir boyut kazanmıştır. Hekimler arasında bile halen yeterince bilinmeyen bu tedavi yönteminden faydalanmak üzere en yakınızdaki bir “plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi” uzmanı ile görüşünüz.

Op.Dr. Ozan Balık
www.ozanbalik.com
ozan.balik@gmail.com

04.05.2009
Op. Dr. Ozan BALIK Diğer yazıları için TIKLAYIN
Op. Dr. Ozan BALIK SON 10 YAZISI
Gebelik Sonrası Estetik Cerrahi (02.12.2010)
Migren Tedavisi ve Plastik Cerrahi (04.05.2009)
Burun Estetik Cerrahisini Kimler Yapmalı ? (16.09.2008)
Meme Kanseri, Yeni Bir Meme ve Kadın (23.06.2008)

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
39159
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Mayıs »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.