EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 277
Dün : 1766
Toplam : 17006926

 En Son Online 10 Üye
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 busratekin
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:33732
İp'niz:54.80.82.9

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

EDİRNE WEB PORTALI : YAZARLAR

Burun Estetik Cerrahisini Kimler Yapmalı ? (Op. Dr. Ozan BALIK)... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
 Op. Dr. Ozan BALIK -> Burun Estetik Cerrahisini Kimler Yapmalı ?

Hindistan’da M.Ö. 5.-6. yüzyıllarda esirlere ve mahkûmlara yaygın olarak burunlarının kesilmesi cezası verilirmiş. Yüzünün tam ortasında aldığı cezanın sembolü ile insanlar yaşamak zorunda bırakılırmış. Tedavi edicilerin çaresiz kaldığı bu yıllarda Sushruta adlı bir cerrah tarafından alın derisi kullanılarak yeniden burun yapmaya başlamış ve bu yöntemini “Sushruta Samhita” adlı kitapta tarif etmiştir. Bu yöntemi halen günümüzde de plastik cerrahi uygulamalarında kullanmaktayız. Tabi o zamanlar Plastik Cerrahi adı henüz kullanılmamaktaydı. Günümüze gelene kadar her tür cerrahi branşın zorlandığı, çözüm bulamadığı, tedavi edilemez dediği ve terk ettiği tüm uygulamalar plastik cerrahlar tarafından araştırılmış, geliştirilmiş ve günümüz modern tıp uygulamalarının vazgeçilmez bir parçası haline getirilmiştir. Bu yüzyıllara yayılan bakış açısının ustadan çırağa nakledilmesinden olsa gerek plastik cerrahlar her zaman diğer cerrahlar tarafından zor kabul edilen problemlerin merkezinde olmuşlardır. Aynı şeylere bakmalarına rağmen farklı ayrıntıları yakalamayı öğrenmişlerdir. Günümüzde yapmakta olduğumuz sayısız şaşırtıcı onarım ameliyatlarının yanında, kişilerin ruhu ile daha mutlu bütünleşebileceği estetik amaçlı ameliyatları da yapmaktayız. Burun estetik cerrahisi de bu ameliyatlar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Günümüz sosyal-ekonomik dünyasına baktığımızda estetik cerrahi ameliyatları ve özellikle de estetik burun ameliyatları (rinoplasti) sayısı her geçen gün artmaktadır. Sosyal-ekonomik diyorum çünkü bu ameliyatlar bu işi profesyonel olarak yapmakta olan biz hekimler için bir kazanç kaynağıdır. Her konuda olduğu gibi bu ekonomik pastanın ortağı olmak isteyen farklı branşlar olacaktır.

Birçok platformda burun estetik cerrahisinin plastik cerrahlar mı yoksa KBB uzmanları tarafından mı yapılacağı suni bir tartışma konusu haline getirilmektedir. Sözde iddialar KBB doktorlarının burun anatomisini çok iyi bildikleri ve bu nedenle rinoplasti ameliyatlarını kendilerinin yapması gerektiği şeklindedir. Dikkat edilirse bu tartışma ortamlarında bu tarz iddialar KBB uzmanları tarafından yapılmaktadır. Plastik Cerrahi camiası bu anlamsız tartışmalara katılmayı lüzumsuz görmüştür. Şahsi kanaatim halkın bu yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçilmesidir.

KBB uzmanlığı içerisinde burun adı geçen bir uzmanlıktır fakat içinde estetik ibaresi yoktur. Burunun sadece solunum fonksiyonları açısından değerlendirmek ve nefes alma sıkıntısını düzenlemek amacı ile eğitim alırlar. Genellikle “içini yapmışken şu kemiği de alalım” şeklinde yaklaşarak hastalarda rinoplasti ameliyatı yapma özlemi içerisindeler. Plastik cerrahi eğitimi almaya başlayan bir asistan, eğitiminin ilk gününden itibaren son evre bir kanser hastasını bile ameliyat ederken dikmekte olduğu yaranın nasıl görüneceğine önem vermesi gerektiğini öğrenir. Bu sadece güzellik saplantısı değil, tedavi ettiğimiz insanları sosyal olarak ta toplumun bir parçası kılabilmeyi hedefler. Hele ki burun gibi yüzümüzün tam ortasındaki özel bir organın estetik cerrahisi söz konusu olduğunda kuşaklar boyunca plastik cerrahların birbirine aktardıkları estetik görgü ve anlayış en üst seviyede kullanılır. Bu anlayış ve prensipler elbette kitaplarımızda yer almaktadır fakat sadece okumakla olsaydı tıp eğitimi ekstern eğitim de olabilirdi.

Maalesef ülkemizde bu konuya ilişkin yasal düzenlemeler yetersizdir. Plastik Cerrahlar dışında birçok kişi karın germe, yağ alma, meme estetik ameliyatları, burun estetik ameliyatları, yüz ve alın germe yapmaktadır. Birçok insan bu konuda mağdur olduktan sonra olayın gerçek yüzünü anlamaktadır. Kimi zaman da komplikasyonlar düzeltilememekte, hatta bazılarınızın hatırlayacağı gibi ölümler bile olmaktadır.

Masada 2-3 elma portakal çizerek V.V. Gogh’un natürmortuyla aynı şeyi yaptığını iddia etmekle aynı şeydir bu. Plastik Cerrahi sanatsal yönü olan bir cerrahidir. Bıçağınızla sanat yaparsınız ve sanat o kadar da kolay öğrenilen bir konu değildir.
Sanat dolu günler dilerim.

Op.Dr.Ozan Balık
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
www.ozanbalik.com
ozan.balik@gmail.com


16.09.2008
Op. Dr. Ozan BALIK Diğer yazıları için TIKLAYIN
Op. Dr. Ozan BALIK SON 10 YAZISI
Gebelik Sonrası Estetik Cerrahi (02.12.2010)
Migren Tedavisi ve Plastik Cerrahi (04.05.2009)
Burun Estetik Cerrahisini Kimler Yapmalı ? (16.09.2008)
Meme Kanseri, Yeni Bir Meme ve Kadın (23.06.2008)

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
18254
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Mayıs »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.