EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 2572
Dün : 2731
Toplam : 17815376

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:53642
İp'niz:54.205.211.87

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

EDİRNE WEB PORTALI : YAZARLAR

Türkiye - Almanya Yarı Finaline STRATEJİK BAKIŞ (Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI)... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
 Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI -> Türkiye - Almanya Yarı Finaline STRATEJİK BAKIŞ

Son Avrupa Futbol Şampiyonas´ının bizce galibi Türk-Alman ilişkileri oldu. Özellikle Türkiye-Almanya yarı final maçı öncesi duyulan korkuların yersiz olduğu ortaya çıktı. Gerek maç öncesi gerekse maç sonrası yaşananlar ise futbolun sadece bir oyun değil, siyasi anlamda birleştirici bir fonksiyonu olduğunu da ortaya koydu. Türkiye-Almanya ilişkilerinin genel seyrine bakıldığında ise bu şampiyona Almanya’nın “public diplomacy” (kamuoyu diplomasisi) alanında ulaştığı nokyayı göstermesi açısından büyük bir yeniliğe işaret ediyordu.

Almanya yarı finalde Türkiye ile eşleştiğini gördüğü anda bunu siyasi ve sosyal anlamda bir entegrasyona dönüştürecek bir politikayı takip etti. Türkiye’de ikamet Almanlar başta olmak üzere, tatilerini Türkiye’de geçiren Alman turistlere sorular soruldu. Alman televizyonları, Türkiye ile ilgili olumlu yayınlarını sürdürdüler. Aynı şekilde Almanya´da yaşayan Türklere, başta Berlin olmak üzere, yönelik yayınlar arttırıldı, röportajlar yapıldı. Göze hoş gelen tişörtler üretildi, Alman ve Türk bayraklarından oluşan ortak bir bayrak oluşturuldu. Almanların soğukkanlılığı ile Türklerin sıcaklığı övüldü.

Televizyon programlarında başta Türk yemekleri olmak üzere, Türkiye tanıtıldı. Her iki ülkenin televizyonlarını izleyenler Almanya’nın bu çok akıllı politikasına hayranlık duydular. Örneğin Alman polis arabalarına Türk bayrakları asıldı. Alman Polis karakolları Türk bayrakları ile donatıldı ve sürekli, kardeşlikten, dostluktan ve bir arada yaşamaktan konuşuldu. Vurgular dostluk ve  barış üzerine idi. Gerçekten de Türkiye’nin çok güzel oyununa rağmen maçı kaybetmesi üzüntüye neden oldu ama kavgaya gürültüye neden olmadı. En azından herkes Türklerin çok güzel oynadığını ama şansları olmadığını anlattı. Sonuçta Türkiye-Almanya taraftarları arasında korkulan gerginlik ve çatışma yaşanmadı.

Türkiye-Almanya ilişkileri aslında son 10 yıldır sürekli bir istikrar gösteriyor. Bu hem her iki ülkenin birbirleri ile büyük bir ticaret yapmalarında hem de Almanya´da 3 milyona yaklaşan Türklerin artık Alman iç politikası ve ekonomisi içinde önemli bir unsur olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Gerhard Schröder /Joshka Fischer koalisyon hükümeti esnasında Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde Türkiye önemli bir destek görmüştür. 1990’lı yıllarda Türkiye’yi çok eleştiren Yeşiller bir politika değişikliğine giderek Türkiye’yi desteklemeye başlamışlardır. Şüphesiz Dışişleri Bakanı Joshka Fischer’in burada rolü yadsınamaz. Gerhard Schröder’in  hem 17 Aralık 2004 yılındaki tarih alma hem de Ekim 2005 te müzakerelerin başlamasına giden yolda etkisi ve katkısı büyüktür.

2005 yılında koalisyon hükümetinin başına gelen Angela Merkel Türkiye’nin AB üyeliği konusunda  partisinin olumsuz tavır takınmasına rağmen, koalisyon ortağı Sosyal Demokratların da baskısı ile ahde vefa prensibine sadık kalacağını ifade etmiş ve bugüne kadar da sadık kalmıştır.

Angela Merkel’in önerdiği ve Fransa’nın da desteklediği “imtiyazlı ortaklık” (privileged partnership) artık tartışma dışıdır. Bu yıl yapılan Münih Güvenlik konferansı´nda Başbakan Erdoğan bu öneriyi tümden reddetmiştir. Almanya’nın Türkiye ile müzakerelerin devam etmesi yönünde gösterdiği tavır ise özellikle Almanya Dışişleri Bakanı Walter-Steinmeier’in  tutumunda görülmektedir. Almanya bize göre yeniden stratejik düşünmeye başladı ve Türkiye’nin uzun süreli olarak AB için nasıl gerekli olduğunu son gelişmeler çerçevesinde daha iyi görmektedir.

2008 yılı içinde yaşananlar aslında Türk-Alman ilişkilerinde bir çok yeni yaklaşımı da beraberinde getirmektedir. Almanya Avrupanın en önemli ekonomik gücü olma konumunu sürdürmektedir. Türkiye’nin de bir numaralı AB ticaret ortağıdır. Ama asıl önemli olan Türkiye’nin değişen jeopolitik ve jeoekonomik konumunun Almanya tarafından iyi okunmasıdır. İşte bu noktada Almanya ile Fransa arasında bir görüş farklılığı ortaya çıkmaktadır. Fransa devlet başkanı Sarkozy Türkiye’nin Avrupa ülkesi olmadığını açıkça beyan ederken, Almanya bu konuda temkinlidir. Sarkozy’nin Akdeniz İçin Birlik projesinin dışında kalmayı istemeyen Almanya, Türkiye’ye destek vermiştir. Aslında geleneksel olarak Almanya Türkiye’nin Avrupa´daki “avukatı” olarak bilinir. Halbuki bu işlevi şimdi İngiltere üstlenmiş görünmektedir ve Almanlar da bundan pek hoşnut değildirler. Bize göre, Almanya’nın Türkiye politikalarındaki detaylar çok önemlidir. Bu son şampiyonanında gösterdiği gibi, Türkler ve Almanlar artık “et ve tırnak” gibidirler. Türklerin Almanya da entegre olmaları önemlidir ve büyük oranda da zaten olmuşlardır. Deutsche Welle’den  gazeteci Baha Güngör maçın hemen ertesi günü yaptığı yorumda bu konuya değinirken, artık  Almanya´daki basın ve medyanında sadece “entegre olmayan grupları” sürekli göstermekten vazgeçmeye başladığını ve aslında oradaki Türklerin büyük oranda entegre olduklarını söylerken, önemli bir sosyolojik gerçeği de dile getiriyordu.

Türkiye-Almanya ilişkilerinde çok önemli bir rol oynayan ve 23 yıldır Merkezi Essen şehrinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Faruk Şen’in bir süre önce Referans gazetesinde yayınlanan makalesinde ve Almanya’daki ve Avrupa´daki  Türkleri “Avrupa´nın yeni Yahudileri” olarak değerlendirmesi ise tam da çorbanın tuzunu fazla kaçırma ile anlatılabilir. Zamanlama olarakta çok kötü olmuştur.

Prof. Faruk Şen ile ilgili olarak gerek Türk gerekse Alman basınında yazılanlar önümüzdeki günlerde  gündemi belirleyecek gibi gözükmektedir. Fakat Prof. Faruk Şen gibi iki ülke ilişkilerinde kilit konumda olan birinin içine düştüğü durum nereden bakılırsa bakılsın Türk-Alman İlişkileri açısından tatsız bir örnektir. Prof. Şen’in iyi niyetle işadamı İshak Alaton’un bir yazısına destek amacı ile de olsa, Türkleri “Avrupa’nın yeni yahudileri” olarak görmesi, öyle gözüküyorki,  ne Almanlar  ne de Almanya´daki Yahudi örgütleri  tarafından bir iyi niyet yaklaşımı olarak algılanmamıştır. Zaten işin anlaşılamayan yönü, Alman  Üstün Hizmet Madalyası almış ve 23 yıldır her iki ülke ilişkilerini geliştirmek için uğraşmış ve halende uğraşan birinin böyle bir kıyaslamayı nasıl ve neden yaptığıdır. Gerçekten de anlaşılması zor bir durumdur ortada  duran gerçek. Fakat Türkiye-Almanya ilişkilerinin geliştirilmesi devam etmelidir şeklinde düşünenler, şimdi bu olayın nasıl bir sonuç alacağını merak etmektedirler.  

Almanya’nın en etkili gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung‘da 29 Haziran Pazar günü Wolfgang Günther Lerch imzalı  bir makalede Prof. Faruk Şen’in durumu anlatılıyor ve artık geri dönüşü mümkün olmayan bir gelişmenin olduğu vurgulanıyor ve “yazık oldu Faruk Efendiye” diye son buluyordu. Orhan Veli’nin “yazık oldu Süleyman Efendiye” isimli şiirine atıfta bulunarak.

Türk –Alman ilişkilerinin bugün için geldiği nokta göreceli olarak çok iyi bir noktadadır. Bu gelişmenin  Türk-Alman ilişkilerini etkilemesi kaçınılmazdır. Ancak bu bir şeyi daha göstermektedir. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye kendilerini adamış insanların tarihsel kıyaslama yaparken, tarihi iyi bilmeleri gerektiğidir. O nedenle ulusların tarihlerini bilmek ve hassasiyetlerini anlamak daha da önemlidir. Özellikle böyle kritik konumda olan ve  görevleri toplumları birleştirmek olanların, daha da dikkatli olmaları gereken bir süreç başladı. Prof. Faruk Şen bu anlamda belkide ilk kurban bu anlamda. Tarihi bilmemenin yarattığı bir kurbanlık!!!!!

04.07.2008
Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI Diğer yazıları için TIKLAYIN
Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI SON 10 YAZISI
Tasarı, Türkiye’de Ermenistan Açılımını Yavaşlatacak (09.03.2010)
Zoraki Siyasetçi: Ahmet Davutoğlu (29.12.2009)
2009: BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN EN ZOR YILI (11.12.2009)
Demokratik Açılımın SPONSORU KİM? (30.08.2009)
Ermenistan Açılımı Ne Oldu? (17.08.2009)
Türkiye Ortadoğu´nun VİCDANI MI? (29.01.2009)
Türkiye´ye Biçilen YENİ ELBİSE NE? (19.11.2008)
ABD ve İran Neden Masaya Oturdu? (06.08.2008)
Akdeniz İçin Birlik? KİM KAZANDI? (17.07.2008)
Türkiye - Almanya Yarı Finaline STRATEJİK BAKIŞ (04.07.2008)

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
36182
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Ocak »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.