EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1469
Dün : 1921
Toplam : 17178450

 En Son Online 10 Üye
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:53900
İp'niz:54.156.85.167

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    DestekRasim ÇAKIR » Roman Vatandaşlarla ilgili Genel Kurul Konuşması... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
  Rasim ÇAKIR

Rasim ÇAKIR Roman Vatandaşlarla ilgili Genel Kurul Konuşması
TBMM TUTANAK
11/02/2010RASİM ÇAKIR: Sayın Başkan,

Değerli Milletvekili arkadaşlarım;
Roman vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgili gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Değerli arkadaşlarım, bir müddet önce Sayın Başbakan Türkiye’nin huzuruna çıkarak “Roman açılımı” bir tabirle bir çalışma başlattıklarını ifade ettiler ve yapılan çalışmaları biz, ana muhalefet partisi olarak da, dikkatle izliyoruz. Bu çalışmanın neticesinde yapılan iş, “Roman Çalıştayı Raporu” diye Sayın Bakanın nezaretinde ortaya çıkarılan bir rapor. Bu raporu dikkatle okudum. Eğer böyle bir çalışmaya uzun emek verilse, Cumhuriyet Halk Partisine sorulsaydı, inanın bu rapordan çok daha nitelikli, çok daha somut hedefleri olan bir yazıyı, bir tutanağı, bir raporu on dakika içerisinde sizlere ulaştırabilirdik.

Değerli arkadaşlarım, bir müddet önce Manisa Selendi’de hepimizi üzen, bu kürsüde de dile getirdiğimiz bir takım olaylar yaşandı. Hükümetiniz bir takım girişimlerde bulundu. Altı aylık kiralarını ödedi vatandaşlarımızın, odun, kömür verdi ama sorun çözüldü mü?
Hayır, sorun çözülmedi. İşte, bugün yerel basında sorunun çözülmediği, Roman vatandaşlarımızın geçmişteki yaşamlarından çok daha ilkel bir yaşam içerisine sürüklenmiş oldukları Ulusal basında çarşaf çarşaf gösteriliyor. 14–15 gün önce Edirne Uzunköprü’de roman vatandaşlarımız kış, kıyamet karda çocuklarını ısıtabilmek için bir sırt odun veya çalı toplamaya giderken, tek başına görev yapan bir ormancı tarafından iki roman vatandaşımız öldürüldü. Yani şunu söylemek istiyorum: Bir tarafta, şaşaalarla sekiz yıllık devri iktidarınızın sonlarına gelmişken, bir açılım ve çalıştay sözü ortaya atarken; diğer tarafta, Roman vatandaşlarımızın bir sırt odun bulabilme uğruna canlarını verdiği bir Türkiye’de yaşıyoruz, bunu ifade etmek için bunu anlatıyorum. Bundan da kötüsü, Roman vatandaşlarımızın cenazesine gittiğimde orada bir vatandaşımız dedi ki :” Oğlum üniversiteyi kazandı, üniversitede okuyor ama üniversite harç ücretini bulup yatıramadığım için üniversiteden kaydını silmişler .”Bundan da acısı budur değerli arkadaşlarım Yani Roman vatandaşlarımızın eğitime ihtiyacı var, aşa ihtiyacı var, sağlıklı konuta ihtiyacı var. Roman vatandaşlarımızın sadece seçimlerden seçimlere odun, kömür, kuru gıda desteğine ihtiyacı yok.”Bize bunları vermeyin. Bize iş verin. Biz çalışalım, alın terimizle, onurumuzla çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını çıkaralım.”diye Roman vatandaşlarımız feryat ediyor değerli arkadaşlarım. Tamamı ilkel koşullarda, konutlarda barınıyorlar. Hemen hemen hepsi, eğitim alanında gerçekten çok sınırlı olanaklarla eğitim yapabilme imkânı buluyorlar. Çok çok azı üniversiteye gidebiliyor. Üniversiteye gidebilenlerin arkasına bakıyorsunuz, dayısının oğlunu, kardeşini, teyzesinin kızını da arkasından getirebiliyor ama üniversitede okuyabilen Roman gençlerinin okuyabilmelerine destek anlamında maalesef yapabildiğimiz, şu an hükümetimizin yapabildiği bir şey yok. Artık, Roman vatandaşlar çok iyi biliyorlar ki, siyaset adamının, siyasetçinin ve hükümetlerin ne dediği önemli değil ne yaptığı önemli.Artık, insanlar, siyasetçilerin ne dediğine bakmıyorlar, ne yaptığına bakıyorlar;  o bakımdan, bu çalıştay süresi içerisinde ne dediğiniz önemli değil, ne yaptığınızı, ne yapmaya çalıştığınızı biz dikkatle izlemeye devam ediyoruz.

Daha geçenlerde Antalya Finike Yuvalar köyünde Roman vatandaşlarımıza bir mezar yerini, bir mezarlığı bile çok gören bir iktidar anlayışıyla maalesef karşı karşıyayız.

İnşallah çok yakın bir gelecekte, Cumhuriyet halk Partisi iktidarında, bu ülkede yaşayan bütün Romanlara, öncelikle sağlıklı konutlarda barınabilmeler, çoluğunun çocuğunun en iyi okullarda okuyabilmeleri ve kendi yeteneklerine göre alanlar bulunarak o yeteneklerini geliştirip iş olanakları yaratılmasını hep beraber yaşayacağız.

Dünde, bugünde tarihin her döneminde Roman vatandaşların sorunlarını en iyi bilen Cumhuriyet Halk Partisi bunu programına da koyarak bu taahhüdün içerisine girmiştir.

NECDET BUDAK: Sayın Başkan, teşekkür ediyorum,

Sayın Milletvekili arkadaşımıza teşekkür ediyorum, Roman vatandaşlarının özellikle Edirne’de yoğun olması nedeniyle bu sorunları dile getirdiği için. Ben de açıkçası Edirne Milletvekili olarak her hafta Roman vatandaşlarımızın arasındayım. Roman çalıştayı 10 Aralık 2009 da yapıldı yani 5 federasyon, 80 dernek katıldı. 14 Martta Başbakanımızın katılımıyla bir toplantı yapılacak.  Roman vatandaşlarımızın sorunları tespit ediliyor ve çözüm önerileri getiriliyor.

Ben, tabii burada, özellikle sağlıkta, eğitimde, sosyal yardımda bunları anlatmaktan yana, bunları zaten sosyal devlet anlayışı gereği yapıyoruz, bunları kesinlikle yapıyoruz, fazlasıyla yapıyoruz, hiç kimse aç ve açıkta değil ama yeterli değil, özellikle işsizlik konusunda. Ancak, şunu da söyleyeyim: Ben Milletvekili arkadaşımızın burada, Meclis kürsüsünde talihsiz bir cinayet olayını dile getirmesini özellikle barış içerisinde yaşadığımız Romanlar ve Türk vatandaşlarımız arasında bir etnik ayrışıma yol açmasından korktuğum endişesiyle bu sözü aldım. Bizim böyle bir problemimiz yok, toplumda entegre yaşıyoruz.

RASİM ÇAKIR: Sen yoktun, ben gittim susturdum onları.

NECDET BUDAK: Ayrıca bunu, muhalefet ya da iktidar partisi olarak etnik kimlik siyaseti yapmamamız lazım. Daha dün, ben ve muhalefet partisi belediye başkanı, hep birlikte TOKİ idaresine gidip Roman vatandaşlarımıza yönelik 640 konutluk projeyi onaylattık. Bugün de Roman vatandaşlarımıza bunun müjdesini verdik basın yoluyla.
O bakımdan, bizim mümkün olduğu kadar, sorumluluk sahibi insanlar olarak, bu konulara biraz hassasiyet göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

RASİM ÇAKIR: Sayın Başkan, az önce söz alan iktidar partisine mensup Milletvekilimiz ismimi de zikrederek konuşmamda talihsiz bir konuşma olduğunu ifade ederek, çok ciddi bir biçimde yanlış anlaşılmaya sebebiyet verecek, sözlerimi bir çarpıtmaya götürdü. Açıklama yapmak için 69’a göre yerimden söz talebinde bulunuyorum efendim.

RASİM ÇAKIR: Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek adına bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim. Öncelikle Uzunköprü’de yaşanan olaydan sonra Roman kardeşlerimizin olaya tepki mahiyetinde yapmış oldukları hareketler noktasında Sayın Kaymakam, Belediye Başkanı ve güvenlik birimleriyle beraber Milletvekili olarak ben, vatandaşları teskin etme, teselli etme ve yanlış işlerin yapılmaması yönünde onların yanında bulunmuş bir Milletvekiliyim. Artı, ertesi günü cenazede bu iki Roman vatandaşımızın tabutlarını omuzlamış, öksüz, yetim ve dulların yanında olmuş bir Milletvekiliyim.

Bu anlamda benim ifade etmek istediğim şey, sadece “açılım” ve “çalıştay” diyerek değil, 2010 Türkiye’sinde Roman vatandaşlarımızın bir sırt odun için canından olması gerçeğini Parlamentoyla paylaşmak ve Hükümeti bu anlamda somut, ciddi ve çabuk, bir an önce çalışmalara teşvik etmek için söz aldım. Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

11.02.2010


    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
62795
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Ağustos »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.