EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 154
Dün : 1966
Toplam : 17104238

 En Son Online 10 Üye
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:42126
İp'niz:23.20.223.212

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Edirne Haberleri » Aziz Konstantin ve Elena Kilisesi Açıldı... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Aziz Konstantin ve Elena Kilisesi Açıldı

Restorasyonu tamamlanan Kirişhane semtindeki 140 yıllık Aziz Konstantin ve Elena Kilisesi, Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımı ile açıldı. İzdihamın yaşandığı açılışta, Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sveti Konstantin ve Elena Kilisesi'nde yapılan ayine ve kutsama törenine katıldılar.
“BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”
Sözlerini tuttuklarını belirten Bulgaristan Kültür Bakan Yardımcısı, “Biz sözümüzü tuttuk. Her şey bahçe duvarımız ile başladı. Bahçe duvarının tamiri ile başlayan süreçten, bu günlere geldik. Kültür Bakanımız katkıda bulunan herkese teşekkürlerini iletti.Kültür Bakanımızın dilekleri yerine geldi ve bu nedenle Türk Kültür Bakanına teşekkür ediyorum. Herkes bu gün kutsanmaya tanık oldu ve bu yüzden mutluyuz.” dedi.
“FARKLI İNANÇLARA SAYGI GÖSTERİLMELİ”
İçinde yaşadığımız çağın farklı inançlara saygı çağı olduğunun altını çizen Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay, “Güzel bir günde, çok güzel bir açılışta buluşuyoruz. Bu ay biliyorsunuz İslam dininin kutsal aylarından birisi. Ramazan ayı. Biz bu ramazan ayında Edirne’mizde, aynı tanrıya inancın bir güzel mabedinin yeniden hizmete sunulmasının sevincini paylaşıyoruz. Aziz Konstantin ve Elena kilisesi, 140 yıl öncesine giden tarihi bir kilise ve bunun yeniden açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bu açılışa hoş geldiniz. Edirne, biliyorsunuz farklı inançların, bir çok güzel mabedini bir arada barındıran özel bir şehir. Burada ,Hıristiyanlığın, Museviliğin, Müslümanlığın güzel kurumları, ibadethaneleri var. Önümüzdeki dönemde bu inançların tüm eserlerini, aynı güzellikte, aynı görkemde, birlikte ayağa kaldırmak niyetindeyiz. Çünkü içinde yaşadığımız çağ, farklı inançlara saygı göstermenin, herkesin kendi inançlarını özgürce ifade etmesinin, artık bütün dünya tarafından kabul edildiği bir çağ. Bu gün dünya küreselleşme çağında farklı olanı tanıma, farklı olana saygı gösterme, herkesin kendisini özgürce ifade etmesini sağlamak temelleri üzerinde yeniden kuruluyor. Bu amaç etrafında çalışmak hepimizin görevi. Bireylerin görevi, Devletlerin görevi. Bu açılışın bölgemize, dünyamıza barış getirmesini diliyorum.” Dedi.
“TÜRK MAKAMLARININ KATKISI ÇOK ÖNEMLİ”
Kilisenin onarımında Türk makamlarının katkısının çok önemli olduğunu belirten Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev, “Türkiye Cumhuriyetinin kurumlarının yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Milletler inançla ve ruhla ayakta kalmayı başarmışlardır. Birkaç gün sonra Bulgaristan’ın bağımsızlığını kutlayacağız. Bu kilisenin doğması, Bulgaristan hükümetinin yeniden doğmasına vesile olması dileğiyle. Bu kilise tarih içinde bir çok acıya tanık olmuştur. Bir tanrı evininin, tekrar hayata dönmesinden daha kutsal bir şey olamaz. Çünkü her zaman ruhlara sığınak olmuştur. Bu Edirne’deki ikinci kilisedir. Katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunarım. Bulgar hükümeti yarım milyon avro vermiştir, ancak ne kadar para verirsek verelim, Türk makamlarının katkısı olmasaydı, bunu başaramazdık. Bu kilise açılışı iyi komşuluk ilişkilerinin göstergesidir. Zengin tarihi olan bir bölgenin tanıklarıyız. Bölgemiz çoğu zaman trajik olaylara tanık olmuştur, fakat tarih ileriye daha iyi bakma vesilesidir. Mutluyum ki bu gün ilişkiler barış ve iyi komşuluk içindedir. Ve bu iyi bir örnektir. Tüm komşulara iyi örnektir. Burada bulunan her Bulgarın kalbinde ne olduğunu biliyorum. Hükümetimiz tarihi kiliseleri onarmaya devam edecektir. Çünkü biz tarihimizi hatırlıyoruz ve geleceğimize inanıyoruz. Gururluyuz, geçmişimizle ve geleceğimizle. Kilisenin kapısı her zaman açık olsun, pencereleri güneş ile dolsun ve herkese sığınak olsun. Katkıda bulunan herkese, yüreğinden bir parça veren herkese teşekkür ediyorum” diyerek, Kilisenin açılmasının iyi ilişkilerin gelişmesine daha fazla katkı sağlayacağını söyledi.
VALİLİĞİ ZİYARET ETTİ
Açılıştan sonra Edirne Valiliğini ziyaret eden Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev, Valilik girişindeki Atatürk’ün fotoğrafının bulunduğu tabloyu inceledi. Vali Büyük tarafından karşılanan, Bulgaristan Başbakanına Edirne Çinilerinden oluşan tablo hediye edildi. Daha sonra ise Bulgar Başbakan Aziz GeorgiKilisesini ziyaret etti ve Bakan Günay ile birlikte Kilise bahçesinde kahve içti.

Kaynak: Edirne HABER


fototac | 15.09.2008 10:20:52
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
26324
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Temmuz »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 8


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.