Edirne: ÇEVRE... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 340
Dün : 2411
Toplam : 17818861

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:42590
İp'niz:3.84.186.122

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Jeolojik Yapı | Dağlar, Ovalar | Akarsular | Göller, Barajlar | Bitki Örtüsü | İklim | Çevre

Çevre:

Hızla artan nüfus ve kentleşmenin artması ile sanayileşmenin hızlandırıcı etkisi bugün pek çok  çevre sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Hava, su ve toprak kirliliği, flora ve faunanın yok olması, sanayi tesislerinin atıklar, evsel atıklar, tarımda kullanılan zirai araçlar  ve gübreler ile  gürültü kirliliği en önemli çevre sorunlarıdır.

Dünyamız atık ve artıklarının etkisiyle gün geçtikçe kirlenmekte ve doğal denge  bozulmaktadır. Doğanın kendisini yenileyebilme kabiliyeti vardır. Kirlenmenin miktarı kendi kendini yenilemenin altında kalırsa sorun yoktur. Ancak günümüzde doğal çevre büyük oranda tahribata uğramakta ve geri dönülmez durumlarla  karşı karşıya kalınmaktadır.

SU KİRLİLİĞİ

İlimizin iki önemli nehri Meriç ve Ergene nehirleridir. Meriç Nehri Bulgaristan da Rodop Dağları  üzerinde Rila  Tepesinden doğmaktadır. Kısa sürede genişleyen Meriç nehri  Bulgaristanda da sırası ile Pazarcık, Filibe, Dimitrrovgat, Mustafa Paşa gibi önemli yerleşim  ve sanayi bölgelerinin içinden geçer. Meriç Nehri Bulgaristan’da yaklaşık 200 km. yol katederek Edirne yakınlarında, Karaağaç İstasyonu kuzeyinde Türk topraklarına girer.

Meriç Nehri Türk sınırları içinde ilk olarak Edirne kuzeyinde Arda ile karışır. Bundan sonra Edirne güneyinde  Tunca Nehri Meriç Nehri ile birleşir. Uzun bir süre Türk-Yunan sınırını çizerek akan Meriç Nehri’ne İpsala yakınlarında Balabancık Köyü batı kısmında Ergene Nehri karışır. Meriç Nehri  İpsala güneyinde  başlıca iki kola ayrılır. Birinci kol Türk sınırını terk ederek Yunanistan’a geçer ve Saros Körfezine dökülür. Diğer kol ise  bataklıklar oluşturarak Gala gölü gibi göllenmeler yaparak Türk topraklarından Enez yakınlarında Saros Körfezine (EGE DENİZİ) dökülür.

Ergene Nehri Tekirdağ Saray ilçesinin kuzeyinde Yıldız Dağlarının 312 rakımlı Taş  Pınar Tepesi civarındaki kaynaklardan doğar ve Ergene Deresi adını alarak güneye doğru iner. Soldan Saray ve Makina Derelerini alarak güneybatıya yönelir. İnanlı yakınlarında  Çorlu suyu alarak Ergene Nehri adı altında kuzeybatıya döner. Eskibedir köyü civarında batıya dönen Nehir Düğüncülü Katrancı yakınlarında Lüleburgaz Deresi, Karakavak civarında Hayrabolu Deresi ile birleşir. Katrancı yakınlarında da ana dereyi (TEKE-SÜLOĞLU)  alan Ergene Nehri güneybatıya yönelerek Uzunköprü’den geçer ve Balabancık Köyü batı kısmında  6.00 metre kotlarında  Meriç Nehri ile birleşir.

İlimiz açısından korunmasında büyük önem gördüğümüz Uluslararası kriterlere göre A Sınıfı Sulak Alan Meriç Deltası ve B Sınıfı Nitelikli Sulak Alan Körfezi yer almaktadır.

Çevre kirliliğinin sınır tanımazlığı İlimizde de hissedilmektedir. Tekirdağ ve Kırklareli ili sanayi ve evsel atıklarla kirlenerek IV.Sınıf Kirli Kıtaiçi Su Kaynağı  niteliğinde İlimiz sınırlarına ulaşan Ergene Nehri ile birleşerek MERİÇ DELTASI’na büyük ölçüde kirlilik taşımaktadır.

Meriç Nehri ve Ergene Nehri Su kalitesi Edirne Çevre Koruma Vakfı Su Kirliliği Kontrol Laboratuvarında periyodik olarak yapılan analizlerle  takip edilmektedir.

 

 

 

MERİÇ NEHRİ VE KOLLARINDAN ALINAN ÖRNEKLEME NOKTALARI

1-  Ergene Nehri.

2-  Kapıkule Güzergahı Sanayi Tesisleri Atıklarının Meriç Meriç Nehrine  karışmadan önceki  Nehir Suyu.

3-  Kapıkule Güzergahı Sanayi Tesisleri Atıklarının Meriç Nehrine karıştıktan sonraki Nehir Suyu.

4-  Merkez ilçe Karaağaç Yolu  üzeri Meriç Köprüsü Altı.

5-  Meriç Nehri ile Tunca Nehrinin Birleştikten Sonraki Mevkiindeki Meriç Nehir Suyu.

6-  Meriç Nehrine Karışmadan Önceki Tunca Nehir Suyu .

7-  Arda Nehri.

Meriç Nehri’nin  değişik noktalarından alınan nehir suyu örneklerine ait analiz raporlarında  Meriç Nehri ölçüm parametreleri genelde I. ve II.sınıf ancak nitrit azotlu, amonyum  azotu için  genelde IV.sınıf özelliğinde olduğu görülmektedir.

Meriç Nehri’nin kollarından Arda Nehri  genelde I.sınıf ve II.sınıf kıtaiçi su kaynağı, yine Meriç Nehri’nin diğer  bir kolu Tunca Nehri  ise Edirne Merkez ilçe  kanalizasyon  atıklarının da deşarj edildiği nehir olmasından dolayı Nitrit Azotu ve Sodyum parametreleri için III. ve IV.sınıf kıtaiçi su kaynağı  özelliğindedir.

 

SULAK ALANLAR

Meriç Deltası                               

Koordinatları                   :40o 47’K ve 26o 07’ D  

Rakımı                            : 0-10 m.

Mevkii                            :Meriç Nehri’nin denize döküldüğü yerden kuzeydeki İpsala İlçesine kadar uzanan alandır.

Meriç Deltasında yer alan göllerin en önemlisi Gala Gölüdür. Enez ilçesine yaklaşık 10 km.uzaklıkta, göl ayağı aracılığı ile Meriç Nehri ve Denize bağlantılı alanı 5.6 km2, en derin yerinde  taban  taban kotu -1.20 m. olan alüvyon set gölüdür. Göl iki kısımdan ibaret  olup, Büyük Gala ve Küçük Gala gölleri olarak kabul edilmektedir. Küçük Gala’nın derinliği 1-1.5 m.dir. Göl tamamen sazlarla kaplıdır. Her ikisinin toplam alanı 1.700 ha.dır. Enez ilçesinin Dalyan gölü ise deniz ile irtibatlı bir lagün gölüdür. Suyu tuzludur. Yine aynı yörede pamuklu gölü: yüksek su seviyesinde 100.???’ya ulaşamaz. Pamuklu’nun kuzeyinde kalan Sığırcı (Karpuzlu) Gölü çorak bir bataklıktır. Suları tuzlucadır. Alanı 180 ha.kadardır.

Gala dağlardan gelen yağmur ve kar suları ile kış ve yaz aylarında Keşan ve İpsala  ilçelerinden  gelen sularla beslenmekte olup; en fazla olduğu dönemde  göl derinliği 1.5-2 m. ve sahası en geniş düzeye erişmekte olup, yaz aylarında ise sahası daralmakta ve derinliği 0.50-1 m. civarında bulunmaktadır.

Ayrıca gölün su ve balık kaynakları olarak Meriç Nehri ile Gala Gölü ayağında bulunan 10 gözlü menfez ve bu menfezin 20 m. alt tarafında bulunan balık geçicidir. Gala ayağı ile Enez dalyanlarını birleştiren Enez Drenaj kanalı 4 km.lik mesafeli kanal olup; Enez dalyanları ile denize ve Meriç Nehri ile de denize irtibatlı olup bu bağlatılan su devir daimi  ile bir su sirkülasyonu sağlamaktadır.

Meriç Deltası, Gala Gölü ve çevre göllerin yer aldığı ve aynı yörede TABİATI  KORUMA ALANI’nın da bulunduğu Enez ilçemiz bütün akarsuların getirdiği sular ile vadilerden akıp gelen hava akımlarının etkisi altındaki geniş arazinin Ege Denizi’ne karıştığı  son noktada yer almaktadır. Akarsuların oluşturduğu göller ve sazlıklar buralardaki balıkçılık ve avcılık, taşkın alanlardaki çeltik tarımı ve bunlardan kaynaklanan sulama suyu sorunu ile  kimyasal gübrelerle kirletilmiş atık ulama suyu, Ege Denizi’nin kıyısındaki  yazlıkçı yerleşmeleri, kirli suyun yaratacağı deniz balıkçılığı sorunları vardır.

Saros Körfezi :

Keşan ilçesi hudutları içerisinde yer alan Saros Körfezi kıyı şeridi, körfezin kuzeyinde bulunur. Enez ilçesinden doğuya doğru Yayla ve Suluca köyüne ulaşan sırtları takiben Hızır İlyas Tepe’ye, buradan da Karatepe Köyü kuzeyinden doğuya doğru  Manastır Tepe ve  210 Tepe’ye bu  tepeden de güneye doğru Saros Körfezi’ne inen sınırlar arasında bir alandır.

Çevre Alan genel konum itibari ile 40o  35’- 40o 45’K enlemleriyle 2644’D boylamları arasında yer alır.

 

 HAVA KİRLİLİĞİ:

Edirne İli II.derece hava kirliliğine haiz iller arasındadır.

Edirne ili dahilinde özellikle Uzunköprü ve Keşan yöresinde Linyit kömürü rezervleri mevcuttur. Keşan yöresine ait kömürlerin kükürt oranlarının yüksek olduğu görülmektedir.

İlimize kömür iyilleştirme tesisleri ve biriketleme tesislerinin kurulmasının var olan kirliliğin azaltılmasında olumlu katkı yapacağı aşikardır.

İlimizde hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik bir diğer çalışma da Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından gerçekleştirilen egzos gazı ölçümleridir. 1994 yılında başlayan ölçümler birer yıllık periyotlarla devam edilmektedir.

Sanayi tesislerinin ve konutların baca gazı emisyonları ve kazan verimleri ölçümü çalışmalarına başlanılmıştır. İlimizde kış döneminde meydana gelen hava kirliliğinin önlenmesi açısından Edirne ilinin 50 km. yakınından geçmekte olan doğal gaz hattının şehrimize doğal gaz verilmesinde yarar görülmektedir.

 

TOPRAK KİRLİLİĞİ

Edirne İlimizin toprak kirliliğini irdelemeden önce arazilerin sınıflandırılmasının bilinmesi gerekmektedir.

İl hudutları içerisinde I.sınıf 69.500 hektar, II.sınıf 225.700 hektar, III.sınıf 196.000 hektar, IV.sınıf 46.400 hektar, V.sınıf  820 hektar, VI.sınıf 38.700 hektar, VII.sınıf 42.000 hektar, VIII.sınıf 2.300 hektar olmak üzere toplam  621.420 hektar arazinin kirlilik durumu  hakkında yeterli bir çalışmalar yapılmamıştır. Arazi problemleri olarak bilinen Erozyon, Toprak Sığlığı, Taşlılık, Yaşlık ve Çoraklık gibi etkenlerin yanında Meriç ve Ergene   Havzalarında nehirlerden sulanabilen toprakların, nehir suyu kirliliğini toprak bünyesine de taşıdıkları gözlenmektedir. Bilhassa Ergene Nehri sularını IV.sınıf kirli vasıfta olması, bu bölgede yapılan sulu ziraatle topraklarımızı etkilemekte olduğu aşikardır.

Meriç ve Ergene havzalarında yapılan sulu ziraatin büyük bölümü çeltik ekimlerinde  görülmektedir. Tarımsal ilaçlamaların ve aşırı gübrelemelerin getirdiği kirlilik toprak bünyesinde  kalabildiği gibi, çeltik alanlarının deşarj suları da nehirlerimize verildiğinden kirlilik oranını arttırmaktadır.

Meriç ve Ergene Havzalarında tarımdan, yerleşme ve sanayi alanlarından ve araç trafiğinden kaynaklanan önemli bir kirlenme dikkati çekmektedir. Giderek artan yerleşim bölgelerinin  çöp sorunu da bu kirlenmeyi etkilemektedir.

Tarım alanlarının rüzgara ve yüzey akışına açık oluşu, ormanların tahrip edilmiş olması, otlakları bitki örtüsünün bozulması önemli bir toprak erozyonuna da sebep olmaktadır.

  

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ:   

Edirne şehir  merkezi içerisinden geçen D-100 karayolunun değişik kesimlerinden yapılan gürültü ölçümleri trafiğin yoğun olduğu saatlerde gürültü kirliliğinin arttığını göstermektedir.

Kamuya açık bahçeli gazino, kahvehane, diskotek gibi  yükseltilmiş  müzik seslerinin  yoğun olduğu işyerlerindeki gürültü denetimleri  düzenli olarak yapılmakta olup Yönetmelik ile belirlenen  gürültü seviyelerinin altında müzik yayını yapılması sağlanmaktadır.  

 

Jeolojik Yapı | Dağlar, Ovalar | Akarsular | Göller, Barajlar | Bitki Örtüsü | İklim | Çevre


    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
75662
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Ocak »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.