EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 494
Dün : 4699
Toplam : 17926483

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:59132
İp'niz:3.84.243.246

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

EDİRNE WEB PORTALI : Makaleler


[ Popüler Yazılar | Yeni Eklenenler | Yazı Gönder | İstatistikler ]

Kırkpınar » Yağlı Güreş´te Temel Kurallar ... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Yağlı Güreş´te Temel Kurallar
Yağlı Güreş´te Temel Kurallar
Bilgi, ustalık ve tecrübe = Yağlı Güreş.Yağlı güreşlerde pehlivanlar kilolarına göre değil, bilgi, ustalık ve tecrübelerine göre eşleşirler. Dolayısıyla, yağlı güreşlerin grupları da bu esaslara göre belirlenir. Bu gruplar; deste, küçük, orta, başaltı ve baştır. Desteden yukarı doğru çıktıkça ödül artar.

Yenmek veya Yenilmek
Sırtüstü:Rakibi yerde çevirerek veya ayakta düşürerek yapılır.
Çivi yukarı: Rakip ayaklarından yakalanır, tepe üstü dikilir, sonra sırtı yere getirilir.
Açık düşürmek:Ya kendi hatası ya da rakibinin müdahalesiyle kıçüstü düşmesi. Sırt yere gelmez, ancak göbek meydana çıkacak kadar arkaüstü veya yan düşülür.
Tartarak yenmek:Rakip kucaklanır, ayakları yerden kesilir, en az 3 adım kadar yürülür, böylece rakip yenilmiş olur.
Pes etmek: Bazı pehlivanlar yorulduklarında ya da yenileceklerini anladıklarında, sırtının yere gelmesini istemiyorlarsa, "pes ediyorum" der ya da rakibinin kıspetine vurur.
Kıspet çıkarmak:Olabilecek en kötü olaylardan biridir. Pehlivanın ayağından kıspetinin çıkması ya da boydan boya yırtılması bir yenilgi sebebidir.

Ağa
Kırkpınar güreşlerinin en temel öğelerinden biri ağalık müessesesidir. Önceleri pehlivanları güreşe çağıran, yarışmaları düzenleyen, gelen konukları ağırlayan, yemek ve yatacak yerlerini temin eden, örf ve adetlere uygun olarak güreşlerin yapılmasını sağlayan, ödüller veren Kırkpınar Ağası idi. Ancak günümüzde ağanın saydığımız bu faaliyetlerinden büyük bir bölümü Edirne Belediyesi tarafından karşılanmaktadır.

Başpehlivan
Kırkpınar’ın en büyük ödülünü alan ve başpehlivan güreşlerinde birinci olan güreşçidir. Bu ünvanı elde eden pehlivan 1 yıl için Türkiye’nin başpehlivanı olur ve altın kemer ile ödüllendirilir. Üst üste üç yıl başpehlivanlığı kazanan güreşçi, altın kemerin sürekli sahibi olur.

Cazgır
Yağlı güreşlerdeki tüm pehlivanları seyircilere tanıtan, onları güreşe başlatan kişidir. “Salavatçı” da denilen Cazgır, hakem heyetinin ya da kura ile eşleştirilen pehlivanların adlarını, sanlarını, güreş oyunlarındaki hünerlerini uygun mısra ve dualarla tanıtır. Bu dua yörelere göre değişir. Pehlivanlıkta olduğu gibi cazgırlıkta da usta-çırak geleneği vardır. Cazgırın birçok değişik sözü vardır. Pehlivanların yanına gelir ve;

Allah, Allah İllallah
          Hayırlar gele inşallah
Pirimiz Hamza Pehlivan
          Aslımız, neslimiz pehlivan
Alta gelirsen apış
          Üste çıkarsan yapış
İki yiğit çıkmış meydana
         Birbirinden merdane
Alta geldim diye yerinme
         Üste çıkınca şişinme
Vur sarmayı kündeden at
        Gönder Muhammede salavat

sözlerinden bir veya birkaçını söyler.

Yağlanma
Güreşçiler, kavranmaları güç olsun diye yağlanırlar. Pehlivanlar, güreş meydanının uygun bir yerinde yağ ve su ile doldurulmuş kazanların etrafında yağlanırlar. Pehlivanlar önce sağ elle sol omuza, göğüse, kol ve kıspete yağ sürerler. Daha sonra sol el ile aynı işlemi tekrarlarlar. Güreşçiler bu arada birbirlerinin sırtlarını da yağlarlar. Güreş başladıktan sonra pehlivanlar çayırda dolaşan yağcılardan diledikleri zaman yağ ve su alabilirler.

Kıspet
Yağlı güreşe çıkan her pehlivannın güreş malzemesinin başında kıspet gelir. Manda, dana veya malak derisinden yapılan kıspetin bel kısmı dört parmak genişliğinde ve kalın olur. Beli sarması için kalın bir ip geçirilen bu kısma kasnak denir. Kıspetin diz kapağının altına gelen yere paça denir. Paça ile etin arasında paçabent denilen keçe konur. Deri kısım keçenin üzerine çekilir ve üzeri sicimle sıkıca bağlanır. Sıkı bağlanmayan paçadan içeri giren parmaklar sayesinde oyun almak kolaylaşır. Güreşten sonra yağlanan kıspet zembile konularak saklanır.

Davul-Zurna
Davul ve zurnanın en güzel Kırkpınar’da çalındığı söylenir. Davul ve zurnanın coşkulu ritmi güreşenlere güç, seyircilere zevk verir. Kırkpınar’da 20 davulcu ve 20 zurnacı görev yapar. Davul-zurna ekipleri Kırkpınar’dan birkaç gün önce şehirde dolaşarak halkı şenliklere davet ederler. Davul ve zurna eşliğinde güreşçilere tutuş yapmaları için çağrı yapılır. Özel kıyafetli davul-zurna ekipleri Er Meydanı’nda hakem heyeti ile ortaklaşa hareket ederler.

Altın Kemer
Kırkpınar başpehlivanına verilen, Kırkpınar’ın en büyük ödülüdür. Kırkpınar’da başpehlivan olan güreşçi 1 yıl süreyle altın kemerin sahibi olur. Ancak aralıksız üç yıl üst üste başpehlivan olan güreşçi, altın kemerin sürekli sahibi olur. Altın kemer Edirne Belediyesi’nce özel olarak yaptırılmaktadır. Bu arada Kırkpınar Ağası da şehre gelişinde altın kemer takılarak karşılanmaktadır. Aralıksız Üç yıl üst üste Kırkpınar Ağası olan kişi de altın kemerin sürekli sahibi olur.

Zembil
Kıspet, zembil adı verilen ve sazdan yapılan bir torbada taşınır ve saklanır. Güreşi bırakan pehlivan, zembilini duvara asmasından belli olur. Pehlivanlar önceleri kıspetlerinin içinde bulunduğu zembillerini yanlarında gezdirdikleri ve pehlivan olan çıraklarına taşıtırlardı.

Kırmızı Dipli Mum
Kırkpınar’ın davet simgesi “Kırmızı Dipli Mum” dur. Önceleri şehirde ve köylerdeki kahvelere kırmızı dipli mumlar asılarak oradaki halk Kırkpınar’a davet edilirdi. Davet için sadece kırmızı dipli mum kullanılırdı. Son yıllarda ise kırmızı dipli mum yerine karton davetiyeler de kullanılmakta... Halk arasındaki, “Seni kırmızı dipli mumla mı çağırdılar” sözü de buradan gelmektedir.

Salaşpur Bezi
Kırkpınar Er Meydanı’nda güreş tutan pehlivanlar, güreşirken yüzlerini ve gözlerini silmek için salaşpur bezi kullanmaktadırlar. Seyrek dokumalı astarlık ince bir bez olan salaşpur bezi, 3 gün süren güreşlerde yaklaşık 1000 metre kullanılır.

ARAŞTIRMA : ERKAN GOCUK
KAYNAK : TRT    


Yazar : ErkanGocuk / Okunma : 4345 / Yorumlar(0)

Yazıyı Oylayın :   
Aldığı Oylar : 67

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
26541
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Şubat »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.