EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1033
Dün : 1913
Toplam : 16058250

 En Son Online 10 Üye
 REGAL
 zxzx
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 busratekin
 KEMAHLI
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:56390
İp'niz:54.162.139.217

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Sağlık » Sterilizasyon ünitesinin açılışı yapıldı... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Sterilizasyon ünitesinin açılışı yapıldı
Trakya Üniversitesi Hastanesi´nde modern ve çağdaş sterilizasyon merkezinin açılışı, 11 Temmuz 2006 tarihinde yapıldı. Açılışı Tümen Komutanı Tümgeneral Recep Rıfkı DURUSOY ve  55. Mknz. P. Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan UYAR onurlandırarak Edirne ve bölge halkına yarar sağlayacak böylesi bir merkezi kazandırdıkları için Üniversite yöneticilerini tebrik ve takdir ettiler.

Rektör Prof.Dr. Enver DURAN; "Bugün açtığımız tesis bir zincirin halkası. Bu halkanın en önemli ünitelerinden biri de sterilizasyon merkezi. Teknik bilgi ve mekan sağlayarak bu ünitenin kurulmasında emeği geçenlere hastalarım, Edirne halkı ve öğrencilerim adına şükranlarımı sunuyorum. Prof.Dr. Armağan ALTUN´un Başhekimliği döneminde çalışmalarına başlanan ve Başhekimimiz Prof.Dr. Sebahattin ÇOBANOĞLU´nun da gayretleri ile bu noktaya getirdiğimiz, Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU´nun ve Prof.Dr. Mehmet İRFANOĞLU´nun da emekleri ve destekleri ile bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu ünitenin herkese hayırlı olmasını diliyorum. Sağlığa ayrılan sıfır bütçe ile Üniversitemiz 500 milyar lira harcayarak hastalarımızın daha elverişli ortamlarda tedavi olabilmeleri için gereken gayreti gösterdi. Yaşam hakkı kutsaldır ve insana yapılan yatırım en önemli yatırımdır. Biz hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın, çalışanlarımızın modern ve çağdaş ortamlardan yararlanabilmeleri için gerekli her türlü özveriyi göstermekteyiz. " dedi. Rektör Prof.Dr. Enver DURAN, ayrıca sistemin nasıl çalıştığı konusunda da basın mensuplarına bilgiler verdi ve onlardan gelen soruları yanıtladı.Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Murat TUĞRUL; "Sağlık Bakanlığı´nın yataklı tedavi kurumlarında sağlık hizmetleri ile ilişkili olarak gelişen enfeksiyon hastalıklarını önlemek ve kontrol altına almak, konu ile ilgili sorunları tespit etmek, çözümüne yönelik faaliyetleri düzenleyip yürütmek ve yataklı tedavi kurumları düzeyinde alınması gereken kararları gerekli mercilere iletmek üzere, enfeksiyon kontrol komitesi teşkili ile bu komitenin çalışma şekline, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usûl ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliği uyarınca hastanemizde enfeksiyon kontrol komitesi oluşturuldu. Enfeksiyon Kontrol Komitesi hastanemize kazandırılan bu modern ve çağdaş sterilizasyon ünitesinin  yeterli eleman takviyesi ile verimli bir şekilde devamlılığını sürdürebilmesi için elinden geleni yapacaktır. Hastanemizde enfeksiyon standartların altındadır. Enfeksiyon Kontrol Komitesi olarak çok iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Armağan ALTUN, özellikle ciddi operasyon gerektiren kalp ameliyatları ve anjiyolar sonrasında da hastaların tedavilerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi açısından merkezi sterilizasyon ünitesinin yaşamsal öneminden bahsetti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Filiz AKATA; "Merkezi sterilizasyon ünitesi ile hangi aletler hangi tarihte hangi ameliyatta kullanılmış ve sterilize edilmiş bunları tespit etmek mümkün olacak. Böylelikle yara enfeksiyonları azalacak ve antibiyotik direnci artacak. Tecrübeli elemanlarımızla hastanemizde enfeksiyon riskini en aza indirgemek için çalışmalarımız sürecek. Enfeksiyon riskini minimuma indirmenin en temel yöntemlerinden birisi merkezi sterilizasyon ünitesi olacak. Enfeksiyon Kontrol Komitesi ve yöneticiler olarak hastalarımızın ve hasta yakınlarımızın daha sağlıklı olabilmeleri için çalışmalarımız artarak devam edecektir" dedi.Ameliyathaneler Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Sait ERDA; "Ameliyathaneler bir hastanenin en önemli üniteleridir. Hastanemizde 15 ameliyathane var. Bunların hepsi koordineli bir biçimde çalışıyor. Bu ameliyathanelerde 250 kişi çalışıyor. 250 kişiyi koordineli çalıştırmak maddi ve yönetsel elastikiyetle mümkün olmuyor. Sterilizasyon ünitesi insan unsurundan kaynaklanan bu aksaklıklara da çözüm olacak" dedi.Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU; "Enfeksiyonlarda insan faktörü önemli. İnsan faktörünü minimize edebilmek açısından sterilizasyon ünitesini hastaneye kazandırdık. 500 milyar lira gibi bir yatırım yaparak Edirne ve bölge halkının hizmetine bu üniteyi sunduk. Ekonomik açıdan da ilerleyen dönemlerde büyük katkısını göreceğiz. Her ne kadar bu ünitenin kurulmasında maddi açıdan önemli bir yatırım yapılmışsa da klasik steril yöntemlerin hastanelere yükledikleri maliyetler yanında modern sterilizasyon ünitesi ilerleyen dönemlerde hem hastanelere hem de devlete büyük katkılar sağlamaktadır. Teknik bilgiyi, teknolojiyi toplumsal faydaya dönüştürebildiğiniz ölçüde başarılı olabilirsiniz. Bizim de ekibimizle birlikte bu başarıyı yakaladığımıza inanıyorum" dedi.Başhekim Prof.Dr. Sebahattin ÇOBANOĞLU; "Sterilizasyon ünitesinin devamlılığını sağlayacağız. Prof.Dr. Armağan ALTUN´dan bu çalışmayı devraldık. Hastanemize çok büyük katkısı olacak. Büyük yatırım yapıldı. Edirne ve bölge halkı adına büyük bir kazanç. Kuruma kazandırılması açısından da önemli. Bu ünitede  işlenmiş malzeme ile işlenmemiş malzeme aynı tarafta bulunamıyor. Yıllardır açılması gerek bu ünite büyük yatırım gerektirdiği için açılamıyordu. Hastaların çok büyük kazancı olacak. Yazın artan enfeksiyon tehlikesine karşı riski sıfıra indirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü enfeksiyon kapılması durumunda bunun hastaneye ve devlete maliyeti çok yüksek oluyor. El değmeden, daha teknik ve ultra şartlarda aletlerin sterilizasyonu yapılacak" dedi.

Sterilizasyon merkezinin açılışını Prof.Dr. Armağan ALTUN, Prof.Dr. Filiz AKATA ve Prof.Dr. Mehmet İRFANOĞLU birlikte gerçekleştirdiler. Açılışın ardından katılımcılara kokteyl verildi.

www.trakya.edu.tr

jougernaought | 12.07.2006 16:51:43
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
14187
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Temmuz »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 2


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2017  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.