EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 19
Dün : 2381
Toplam : 17092450

 En Son Online 10 Üye
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 busratekin
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:37482
İp'niz:54.198.3.15

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Spor » 645. Tarihi Kırkpınar Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası Başladı.... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » 645. Tarihi Kırkpınar Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası Başladı.
645´nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası törenle başladı. Belediye binası önünde toplanan kortej, Kırkpınar çelenginin arkasında halk oyunları ekipleri ile birlikte Atatürk Anıtı´na kadar yürüdü. Anıttaki törenin ardından açılış programı 25 Kasım Stadında gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtında çelenk sunumundan sonra açılış programı 25 Kasım Stadı´nda gerçekleştirildi. Kırkpınar festivali için Edirne´de buluşan yerli ve yabancı halk oyunları ekipleri kendi kültürlerini yansıtan oyunlarıyla yağlı güreşin merkezi Edirne´de dostluk tablosu oluşturdu. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi açılıştaki konuşmasında Edirne ve Kırkpınar´ın önemine değinerek “Ben Edirne için ölmeye hazırım” dedi.

CHP Edirne Milletvekilleri Nejat Gencan, Rasim Çakır, Vali Nusret Miroğlu Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz önceki dönem belediye başkanları ve Kırkpınar ağalarının katıldığı kortej, Belediye binası önünden Atatürk Anıtı´na kadar yürüdü. Atatürk Anıtı´nda adım atacak yer bırakmayan Kırkpınar korteji ve halk Vali Miroğlu, Başkan Sedefçi ve Ağa Tüysüz´ün çelengi anıta sunumundan sonra Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı´nı söyledi. Kortej, Kırkpınar Marşı´nın çalınmasından sonra 25 Kasım Stadı´na kadar yürüdü.

Yerli ve yabancı ekiplerin de buluştuğu 25 Kasım Stadındaki açılış programında Kırkpınar Ağası Adem Tüysüz, ata sporunun sadece Türkiye´de değil tüm dünyada yaygınlaştırılması için, ülkemizde bu sporu yaparak ayakta kalmasını sağlayan gençlere sahip çıkarak işe başladığını kaydetti. Kırkpınar Ağası olmaktan mutluluk, heyecan ve onur duyduğunu belirten Ağa Tüysüz, “645 yıllık tarihe sahip Türk Milletinin gururu, atasporumuzun kalbinin attığı, serhat kentimiz Edirne´deki Kırkpınar Yağlı Güreşleri´nin Ağalığını yapmanın gurur ve heyecanını yaşıyorum” dedi. Ağa Tüysüz Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Er Meydanı´nda buluşup kıran kırana güreşecek pehlivanlara da başarı diledi.

SEDEFÇİ: EDİRNE İÇİN ÖLMEYE HAZIRIM

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de, 13 yıldır belediye başkanlığı yaptığı kentte üç kez kendisine bu görevi veren Edirneliler´e teşekkür etti. Edirne´nin AB´ye giriş sürecinde köprü olduğunu kaydeden Sedefçi konuşmasında şunları söyledi.

“Laik Türkiye Cumhuriyeti´nin son kalesi Edirne ve güzel insanları için ne yapsak azdır. 13 yıldır belediye başkanlığı yapmanın onur ve gururunu yaşıyorum. Bana güvendiniz üçüncü kez görev verdiniz. Edirne artık kabuğunu kırıyor. Altyapısıyla yepyeni bir kent. 2007´de yağmur yağdığında kent merkezinde su toplanmayacak, kanalizasyonlar tepmeyecek, Saraçlar Caddesi´ni trafiğe kapatılacak, doğalgaz gelecek, oteller açılacak. Biz Edirne olarak AB´ye köprüyüz.

“KIRKPINAR TURİZM HAREKETİNİN BİR AYAĞI”

AB´ye Edirne olarak çağdaş insan kafasıyla, altyapımızla üst yapımızla gireceğiz. Kırkpınar Festivali başladı. Kentte turizm hareketleniyor. Kırkpınar turizm hareketinin de bir ayağı. Sizden heykel değil, sizin sevginizi istiyorum. Kalan sürede emrinize amadeyiz. Ben sizin için vuruldum. Edirne için 60 gün hapiste yattım. Edirne için ölmeye de hazırım.”

“EDİRNE ADINA GÜREŞEN PEHLİVANLAR ÇOĞALMALI”

Vali Nusret Miroğlu da Kırkpınar´ı yağlı güreşin zirvesi ve finali olarak değerlendirdi. Edirne adına güreş tutan pehlivanların sayısının artması için de yakın zamanda Güreş Eğitim Merkezi´nin temelinin atılacağını söyleyen Vali Mioğlu, ”645 yıl söylemesi kolay ama yaşaması zor bir süreç. Edirne bu güzel geleneğe sahip çıkmış bugüne kadar getirmiş. Bu geleneği, kültürün yaşatılması ve ekonomiye katkı sağlayan ürün olarak görüp değerlendirirsek, dışardan gelen insanları memnun edersek bu geleneğe katılım da çok olur. Ata spormuz güreşi Balkanlara ve diğer ülkelere daha iyi tanıtmış oluruz. Kırkpınar yağlı güreşin finali, zirvesi. Yakında Güreş Eğitim Merkezinin temeli atılacak. Bu merkez Kırkpınar için de önemli. Üzüldüğüm şey kendi yöremizden çok az pehlivanın Kırkpınar´a katılması. Çok daha iyi organizasyonlarla da bu geleneği geliştirerek dünyaya tanıtmak Edirne´nin yıldızını parlatmak hepimizin elinde” dedi.

Konuşmalardan sonra yerli ve yabancı ekipler gösterilerini sundu. Bu yıl Edirne´nin yanısıra Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Polonya, Bosna Hersek, Kosova ile ülkemizden Adıyaman, Aydın, İzmir, Gaziantep, Bursa, Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Keşan´dan yerli ve yabancı ekipler gelerek 645´nci Kırkpınar Haftası´nda Edirne´nin konuğu olacak. Ekipler Selimiye Meydanı´nda Atatürk Anıtı´nda sahne alıp kendi ülkeleri ve yöresindeki kültürü oyunlarıyla Edirne ve kente gelecek konuklara sunacak.

www.edirne.bel.tr

jougernaought | 28.06.2006 11:36:08
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
59481
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Temmuz »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 6


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.