EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1328
Dün : 3642
Toplam : 17003821

 En Son Online 10 Üye
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 Halisaga
 ORHAN AFACAN
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 busratekin
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:42432
İp'niz:54.92.173.9

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Edirne Haberleri » Fen Edebiyat Fakültesine Ağaçlandırma ... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Fen Edebiyat Fakültesine Ağaçlandırma

Edirne Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından Üniversitemizin ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen 21-26 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası etkinlikleri 28 Mart 2006 tarihinde Üniversitemiz Güllapoğlu Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi Ağaçlandırma Alanında gerçekleştirildi.

 Ağaçlandırma Törenine başta Edirne Valisi Nusret MİROĞLU, Rektör Vekili Prof.Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nihat AKTAÇ, İl Çevre ve Orman Müdürü Abdullah BÜLBÜL, İl Milli Eğitim Müdürü Hulusi BEŞİROĞLU, TEMA Vakfı Edirne İli Temsilcisi Rıza GÜNDÜZ, okul idarecileri ve veliler katıldılar.

           Vali Fahri Yücel İlköğretim Okulu ve 75. Yıl İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan gösterilerin ardından günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar yapıldı:

           İl Çevre ve Orman Müdürü Abdullah BÜLBÜL; “Son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme ve nüfus artışı birçok çevre problemini de beraberinde getirmiştir. Doğal kaynakların sınırlı olduğu dünyamız ormansızlaşma, çölleşme, karbon emisyonu, nükleer atıklar, ozon tabakası yırtılması, kasırgalar, seller, toprak kayması gibi çevre felaketleri artarak devam ettiği sürece kısa zaman sonra yaşanması zor hale gelecektir. Bu gidişe dur demenin zamanı gelmiş, hatta geçmektedir. Uluslararası sözleşmelerle, bazı tedbirler alınmakta toplumların da bu konudaki hassasiyeti gün geçtikçe artmaktadır. Orman, ağaçlarla birlikte diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar gibi canlı varlıklarla toprak, hava, su, ışık ve sıcaklık gibi fiziksel çevre faktörlerini birlikte oluşturdukları karşılıklı ilişkiler dokusunu simgeleyen bir ekosistemdir. Her yıl ülkemizde binlerce hektar orman, çeşitli sebeplerle ya yanarak ya da kesilerek yok ediliyor. Ormanların yok olması ile birlikte; gerek iklim, gerekse mevsimler değişikliğe uğramakta, ekosistem bozulmakta, kuraklık artmakta ve yaban hayatı tehlikeye girmektedir. Aynı zamanda her yıl erozyon nedeni ile topraklarımız denizlere akıp gitmekte ve yok olmaktadır. Bugün burada değerli bilim yuvası olan Üniversitemizin bahçe ve çevresine, genç neslimize fidan sevgisini özendirmek amacıyla 1 hektar sahada ibreli ve yapraklı türler olmak üzere toplam 500 adet fidan dikimi yapılacaktır. Bu hatıra ormanının ihya ve imarı için değerli katkılarından dolayı, Sayın Valimize, Sayın Rektörümüze, İl Milli Eğitim Müdürümüze ve TEMA yetkilinse teşekkür ediyorum” dedi.

         TEMA Vakfı Edirne İli Temsilcisi Rıza GÜNDÜZ; “Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığın korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın önemi hakkında kamuoyunu eğitmek ve bilinçlendirmek, erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda halkımızı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve böylece oluşturulacak bilinçli ve etkin kamuoyu desteği ile hükümetleri erozyonla mücadelede, gerçekçi ve uygulanabilir politikalar üretme ve uygulamaya teşvik etmek , biyoçeşitlilik, toprak, su ve doğal çevrenin korunmasına ilişkin milli politikaların oluşturulmasına yardımcı olmak ve bu esaslardan ödün verilmemesi için mücadele etmek, ağaç ve orman sevgisini topluma mal etmek gibi başlıca amaçlarla kurulan TEMA, ulusumuza, onun temsilcilerine, siyasal partilere ve hükümetlere, resmi ve özel kuruluşlara, eğitim kurumlarına, basın yayın organlarına, toprak erozyonunun nedenlerini, vahim sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmaktadır. TEMA Vakfı, ülkemizin en değerli hazinelerinden birinin toprak olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, orman, çayır, mera ve tarım alanlarının, su ve bitki gen kaynaklarının, doğanın korunması ve erozyonun önlenmesi konusunda, belli bir devlet politikasının gerekli ve zorunlu olduğuna inanmaktadır. Bu hedeflere ulaşmak ancak teknik yönden yeterli bir kadro, teşkilat ve mali imkanlarla mümkündür” dedi.

Rektör Vekili Prof.Dr. Beyhan KARAMANLIOĞLU; “Küresel ısınmanın sonucu olarak bugün, dünyamızın %6’sı çölleşmiş, %29’u da çölleşme yolundadır. Bu kötü gidişattan ülkemiz de nasibini almıştır. Hızla değişen ve gelişen teknoloji hava kirliliğini beraberinde getirmekte, yeraltı-yerüstü sularımız kirlenmekte, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir unsuru olan ormanlarımız giderek yok olmaktadır. Eskiden insanlar yaşamak için doğayla savaşırlardı, günümüzde ise doğa insanlara karşı yaşam savaşı vermektedir.

          Dünya ormanlarına gerekli önemin verilmediğini gören Avrupa Tarım Federasyonu; kuzey yarım kürede ilkbaharın, güney yarım kürede sonbaharın başlangıç günü olan 21 Mart’ın, Gıda Tarım Organizasyonu kanalı ile Dünya ülkelerine “Dünya Ormancılık Günü” olarak kutlanmasını tavsiye etmiş ve kabul edilmiştir. 21 Mart 1971 yılından beri, Dünya Ormancılık günü ormanların korunması ve çok yönlü faydalarının halka anlatılması amacıyla kutlanmaktadır. Ormanlar, bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Üniversite olarak çevre bilincini oluşturma, yayma yolundaki görev ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Ergene Havzası Çevre Düzeni planı ile çarpık sanayileşmeye ve bunun beraberinde getirdiği yeşil alan tahribatına bir son vermek için başlattığımız mücadele bundan sonrada devam edecektir.

         Ülkemizin aydınlık bireyleri olarak hepinizi bu mirası korumaya ve geliştirmeye çağırıyor sizlerin ve tüm doğayı sevenlerin Dünya Ormancılık gününü kutlayarak saygılar sunuyorum” dedi.

         Edirne Valisi Nusret MİROĞLU; “Üniversitemizin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve TEMA’nın katkıları ile İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlana bu program ne yapmak istediğimizi, problemimizin ne olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Aslında problem bellidir. Bunu çocuklarımız da hazırladıkları oyunlarla, şarkılarla, şiirlerle bir kez daha dile getirdiler. Çocuklarımız nasıl bir dünya, nasıl bir çevre ve nasıl yaşamak istediklerini bizlere de güzel bir şekilde anlattılar. Bütün çocuklarımıza orman sevgisini aşılamamız lazım. Her şey onlar için. Ülkemizin orman yönünden olan zenginliğinin giderek yok olduğunu görüyoruz. Orman sevgisinin hem çocuklarımıza, hem de toplumumuza kazandırılması için küçük yaşlardan itibaren bilinçlendirmeye başlamalıyız. Orman Haftanız kutlu olsun” dedi.

          Vali Nusret MİROĞLU’nun konuşmasının ardından 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri Vali Nusret MİROĞLU’na ağaç konulu bir resim hediye ettiler. Ardından İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne ağaçlandırma çalışmalarında gösterdikleri başarılardan dolayı Vali Nusret MİROĞLU tarafından teşekkür belgeleri verildi.

         Son olarak katılımcılar fidan dikim alanına giderek fidanlara hayat verdiler.

www.trakya.edu.tr


jougernaought | 30.03.2006 14:30:02
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
42439
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Mayıs »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 5


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2018  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.