EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1664
Dün : 5032
Toplam : 17922954

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:39784
İp'niz:18.206.175.155

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Müzik » Hayko CEPKİN Konseri... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Hayko CEPKİN Konseri

SANDIK -BAKMAK DEĞİL GÖRMEK İSTEYENLER İÇİN- BOSTANCI’DA AÇILDI
Bilinen bir gerçek ki Hayko Cepkin’in sahnesi lirizminden çok daha fazla merak duygusu uyandırıyor. Cepkin 2005 yazında piyasaya sürdüğü ilk albümünde ülkemiz müzik piyasasındaki klişeleşmiş tüm yaratı hezeyanlarına ve kemikleşmiş ürün-duygu alışverişlerine, sunumlarına isyan bayrağı çektiği haberini vermiş, bu isyanı geniş kitlelere duyurmayı da aforizmalarını destekleyen bir görsellikle kotardığı canlı performanslarıyla başarmıştı. Ve ne mutlu ki bugün inandığı değerler ışığında, zaman geçtikçe misyon cümlesinin karakterini değiştirmeden zenginleşen bir düş gücünün ışığında üretmeye, konserlerini de albümlerini etrafında şekillendirdiği duygu birikimleri rehberliğinde biçimlendirmeye devam ederek her geçen gün bir adım daha ileri gidiyor.
İlk albüm “Sakin Olmam Lazım” Cepkin’in “Ben artık buradayım” dediği, mevcut duruma hilaf bir duruş sergileyip, ayakta kalabilmek için sıkı sıkıya tutunacağı değerleri açık ettiği bir işti. Arkasından gelen “Tanışma Bitti” Cepkin’in her şeyden evvel basiret sahibi bir adam olduğunu ispat etmesiyle birlikte eserlerinin taşıdığı öykü niteliğinin dozunun önceki albüme göre yükseldiği, temanın korku ve ölüm kavramlarından müteşekkil olmasının yanında geleceğe dair epey umutlu bir grafik çizen anlatımlarla süslü bir ikinci adım görünümündeydi.
Dolayısıyla kariyerinin bu dönemindeki performanslarında Cepkin, konserlerini “Herkese iyi seyirler” diyerek başlatıp, fantastik açılış kapanışlar gerçekleştiriyor, plastik makyaj ve canlılık katan dekorlarla destekli teatral atraksiyonlarla akılda kalıcılığını arttırıyordu. Bundan bağımsız olarak kimi parçalara(özellikle Thanatos aranjörlüğünde gerçekleşmiş hissi veren “Son Kez”in malum bölümünde)ana düşüncesine uygun kimi hoş sürprizler ekliyordu. Tüm bu öğelerin havada kalmadan başarılı bir bütünlük görüntüsü çizmemesinin en önemli sebebi de sanatçının sinizm meraklısı bir imajdan kendini olabildiğince uzak tutabilmeyi başarmasıydı.
Son albüm Sandık’ta ise Cepkin’e göre, bestelerden illüstrasyonlara kadar belli edildiği üzere kıyamet çoktan kopmuş. Artık yeni ayakta kalma yasaları mevcut. Önceki albümlerin geleceğe umutla bakan atmosferi yerini kaotikliğe bırakmış, 777’nin yarattığı ölçülü karamsarlık bir ummana dönüşmüş. Olan biten her şeye karşın elden gelen hiçbir şey yok, her geçen gün ardında bıraktığından daha ziyan daha sefil, ne yapılsa boş artık. Şarkı diziminde de kronolojik bir denge kuran yorumcuya göre tek gerçek yok oluşun varoluştan çok daha hızlı bir devinim gerçekleştirdiği.
Teknik olarak baktığımızda, bu albümde öncüllere nazaran vokal çok daha güçlenmiş,sözler yalın ama çok şey anlatan ve bir çok şeye gebe, hedefi on ikiden vuran sulara çekilmiş. Öyle ki Cepkin dinleyiciyi avucunun içine alan atmosferin içinde “Sandığım hazır olsun/Elbet içi dolar” diyor, derin bir of çekmemek olanaksız; “Söyle derdin mi var?” diye soruyor, yok demek imkansız. Bir diğer dikkate değer husus da önceki albümlerin aksine vokalle birlikte grup müziğinin ilk kez bu kadar ön plana çıkartılması.
Hayko Cepkin’in uzun bir aradan sonra “Sandık”  münasebetiyle 14 Mart 2010 günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdiği ilk konserin ayrıntılarına gelirsek. Son albümde yer alan 8 orijinal şarkının tamamını içine alan 20 şarkılık bir repertuar titizlikle belirlenmiş. Sanatçı “Bertaraf Et”i nereye koyacağını, ”Melekler” molasını ne zaman vereceğini, yeni şarkıları bütüne nasıl dağıtacağını iyi biliyor. Cepkin bu arada sahnesini “splatter” efektlerden arındırmış ve olması gerektiği gibi nümayişten uzak apokaliptik bir atmosfer benimsemiş. Sahneye yerleşme biçimini de açığa kavuşturduğu politikasını destekler nitelikte bireyi değil grubu ön plana çıkartacak şekilde konumlandırmış. Akılda kalıcı anları dağınık mizansen topluluklarından çekip daha kudretli anlara(Cepkin’in sahnenin yaklaşık 5 metre yukarısında gerçekleştirdiği  “Yol Gözümü Dağlıyor” icrası uzun süre unutulacak gibi değil) ve işlevlerin detaylarda gizlendiği aksesuarlara paylaştırılmış.
Yeni albümün ve ilk canlı performansın ardından anlaşılan o ki Hayko Cepkin,kariyerinin bundan sonraki kısmında yarattığı post-apokaliptik dünyanın yeni Max’i olacak ve Brecht’in “Karmaşık yalınlık ulaşılması en güç şeydir” özdeyişinin peşinden gidecek.


Not:Bu arada Bostancı Gösteri Merkezi’ne adımımızı atmamızdan konserin bitimine kadar, bizi olabilecek en iyi şekilde ağırlayan sevgili dostum Batuhan Celasun’a yürekten teşekkürler.


Ahmet Can Yıldız | 21.03.2010 10:51:28
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
57391
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Şubat »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 8


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.