EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1740
Dün : 5032
Toplam : 17923030

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:41448
İp'niz:18.206.175.155

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek

Tekirdağ Haberleri » Enis TÜTÜNCÜ TBMM 'de Trakya İle İlgili Konuştu... Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr
   » Enis TÜTÜNCÜ TBMM 'de Trakya İle İlgili Konuştu
CHP Tekirdağ Milletvekili Enis TÜTÜNCÜ, Trakya’nın geleceğine sahip çıkmak amacıyla verdiği araştırma önergesi hakkında, TBMM Genel Kurulunda bir Konuşma yaptı.
 
Konuşmanın Tam Metni
 

      ENİS TÜTÜNCÜ (Tekirdağ) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.
 
      Değerli milletvekilleri, Trakya’nın geleceğine sahip çıkmak amacıyla vermiş olduğumuz araştırma önergesi üzerine söz almış bulunuyorum. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
 
      Neden böyle bir önerge verdik? Şunun için: Çünkü Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin hem tarım toprakları, ormanları, yer altı ve yer üstü suları hem de kıyıları ve çevre değerleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
 
      Sayın Bakan önergelerin geneli üzerindeki konuşmasında bizim önergemizi yalnızca Ergene havzasındaki kirlilik açısından ele aldılar. Oysa çevre kirliliği önergemizdeki gerekçelerden yalnızca biriydi. Bu nedenle, araştırma önergemizin daha iyi anlaşılması açısından, burada, Trakya’daki sorunlarla ilgili kısa bir bilgilendirmeyi dikkatlerinize sunmak istiyorum.
 
       Bir kere, Trakya topraklarının yaklaşık dörtte 1’i yanlış kullanılıyor. Birinci ve ikinci sınıf tarım arazileri hızla elden çıkıyor. Şu an için verimli topraklardan yaklaşık 50 bin hektarlık bölümü elden çıkmış durumdadır. Plansız sanayileşme ve konut inşatlarındaki patlamalar Trakya’ya göçü hızla artırmaktadır. Nüfus artışı, yanlış su kullanımı, hızla yükselen imar rantı Trakya’nın belli bölümlerini yeşil alana hasret bırakmaya başladı. İstanbul’u, Silivri’yi aştı, Tekirdağ-Çorlu ayrımındaki Kınalıköprü’ye doğru pompalanıyor.
 
       İkinci olarak, Trakya’daki su havzalarımız kurumakta, yer altı ve yer üstü su kaynaklarımız hızla tükenmektedir. Bölgemizde yakın zamanlara kadar 40-50 metreden ve tertemiz çıkarılan artezyen suyu, şimdi ancak 400-500 metreden hem de daha yetersiz ve çok daha kirlenmiş olarak çıkartılabiliyor. Bu nedenle, İstanbul’a tahsis edilmiş olan Istranca dereleri suyuna Trakya şiddetle ihtiyaç duymaya başladı.
 
       Üçüncü olarak Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; toprak ve su, hava kirliliğindeki artış Trakya’da insan yaşamını tehdit eder boyutları çoktan aşmış durumda. Şimdi ise, Vize Çakıllı’da çimento fabrikası kurulacağından söz ediliyor.
 
       Bakınız, Ergene Nehri’nin çıkış noktası bunun az ilerisindeki ormanlık alan içinden başlıyor. Böylesine bir doğa katliamına hiç kimsenin seyirci kalması kesinlikle mümkün değildir. Bilindiği gibi, hâlihazırda Ergene ve Çorlu derelerinde zehir akıyor su yerine. Havadaki kükürt dioksit kirliliği açısından Türkiye’deki en kirli iller açısından Tekirdağ 5’inci sırada, Edirne 8’inci sırada.
 
       Dördüncü olarak, erozyona maruz kalmayan topraklarımız Trakya’da hemen hemen yok gibidir. Üç ildeki toplam topraklarımızın yüzde 52’si orta ve ağır şiddetli erozyona, yaklaşık yüzde 48’i ise hafif derece erozyona maruzdur. Bu nedenden de ötürü topraklarımızdaki organik madde oranı yüzde 1’in altına düşmüştür. Oysa Avrupa Birliği ülkelerindeki organik madde oranı topraklarda yüzde 20’ler dolayındadır.
 
       Önergemizin gerekçeleriyle ilgili daha fazla ayrıntıya girmek için burada fazla zamanımız yok ancak durumun daha iyi anlaşılabilmesi için değerli gazeteci arkadaşımız Sayın Yalçın Bayer’in bir tespitini sizinle paylaşmak istiyorum. Diyor ki Sayın Yalçın Bayer: Sanayi ve yapı sektörü Bolu Dağları’ndan Edirne’ye acımasız bir şekilde doğayı yara yara ilerliyor. Toprak ve suyun yenilgisi… Doğa küskün, yağmur bulutları İstanbul’a, Trakya’ya pek uğramıyor.
 
       Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; işte burada bir bölümüne değindiğimiz sorunların çözülmesi amacıyla Trakya Üniversitesi tarafından 1/100.000 ölçekli Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı hazırlandı. Bu plan 2020 yılı Trakya’sını hedeflemişti ve 2004 yılında da onaylanmıştı. Daha sonra 1/25.000 ölçekli planın yapılması süreci başlatıldı. Bu süreçte oluşturulan Trakya Kalkınma Birliği -ki kısaca “TRAKAB” diye adlandırılıyor- 1/25.000’lik planın yapılması için ihaleye çıktı. Ne var ki bu ihale sonradan iptal edildi, yasalara ve hukuka aykırı olarak iptal edildi ve böylece 1/25.000’lik planı hazırlama işi İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İstanbul Metropoliten Planlamaya aktarıldı. Takiben, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TRAKAB ve Çevre ve Orman Bakanlığı arasında bir protokolün imzalandığına tanık olduk. Burada, 1/100.000’lik planın İstanbul’a uygun hâle getirilmesi öngörüldü. Yani, Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu protokol ile Trakya’nın çevre düzeni planında İstanbul lehine değişiklik yapılması kabul edilmiş oldu.
 
      Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; işte bu nokta, verdiğimiz araştırma önergesinin özünü, esasını oluşturuyor. Önergemizin amacı, Trakya’nın 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının temel ilkelerine sahip çıkmaktır. Endişemiz nereden kaynaklanıyor? İstanbul Metropoliten Planlamadan bazı yetkililer, İstanbul’dan Trakya bölgesine en az 2 milyon nüfusun kaydırılacağını, bu nüfusla birlikte, İstanbul’da bulunan sanayi kuruluşlarının da önemli bölümünün bölgeye yani Trakya’ya aktarılacağını dile getirmişlerdir. Buna karşılık, Trakya’daki yerel yöneticilerin bu konularla ilgili hiçbir hazırlığı yoktur. Daha da ötede, ne İstanbul Metropoliten Planlama ve ne de TRAKAB, yerel yönetimleri bu çerçevede bilgilendirmiş değildir.
 
      Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Trakya’nın üç ili olarak biz, İstanbul’un giderek ağırlaşan sorunlarının çözümünde ana yüklenici rolünü üstlenemeyiz; bu, Trakya’yı bitirir. Bize diyorlar ki: “Trakya İstanbulsuz, İstanbul da Trakyasız planlanamaz. Bu düşünce, İstanbul uğruna Trakya’nın gözden çıkarılması anlamına gelmez.” diyorlar. Değerli milletvekilleri, siz eğer 1/100.000 ölçekli Ergene Havzası Planı’nın ana ilkelerini çiğnerseniz   -ki, protokol ile bunun yolu açılmıştır- sonuçta, Trakya’yı İstanbul için gözden çıkarıyorsunuz demektir. Nitekim 100.000 ölçekli planda, onaylanmasından hemen sonra, çok sayıda değişiklik yapıldığını üzülerek tespit ediyoruz. Marmara Ereğlisi-Kumbağ arasında, Tekirdağ sahil şeridi için İstanbul kentsel yoğunluğunun azaltılması amacıyla “Kullanım alanı genişletilebilir.” hükmü getirilmiştir. Hâlihazırda bazı rant çevreleri bunları fırsat bilerek büyük miktarda araziyi kapatmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki rantçı zihniyetin plan değişikliklerine hâkim olabileceğinden endişe duyuyoruz. İstanbul’un sorunlarının çözümünde Trakya olarak üzerimize düşeni elbette yaparız. Bu, bizim hem tarihsel sorumluluğumuzun hem de vatandaşlık bilincimizin bir gereğidir. Ancak, elimizde kalan son Avrupa topraklarını, imar rantına, çarpık sanayileşmeye, ekolojik dengeyi ve doğayı tahrip edecek uygulamalara daha fazla açamayız; Trakya’yı vahşi rant kavgalarına terk edemeyiz. Bunu bizden hiç kimse beklemesin. İstanbul’a göçü önlemek istiyorsanız, AKP olarak rant ekonomisini bırakınız ve yatırım, üretim ekonomisine geçiniz. Bu çerçevede başlatılacak yeni bir sanayileşme hamlesiyle Anadolu’nun belli yörelerinde yıllar önce düşünülen ve tartışılan 1 milyon, 1,5 milyon, hatta 2 milyon nüfuslu şehir çekim merkezlerini oluşturunuz.
 
      Aksi hâlde, Muğla’dan Zonguldak’a çekilecek bir düz çizginin üstünde kalan bölgeye, yani kuzeybatı bölgesine -ki buraya İzmir, Manisa, Denizli, Balıkesir, Bursa, Bilecik gibi iller de girer- 40-50 milyon insanın yığılmasına engel olamazsınız. Sonuçta imar ekonomisini İstanbul’a daha da fazla kenetlemiş olursunuz. Böylece, Türkiye'nin en değerli topraklarının kiremitle, betonla ve asfaltla kaplanmasını engelleyemezsiniz.
 
       Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; burada ana hatlarını dile getirmeye çalıştığım önergemize sahip çıkılmasını istiyoruz, ümit ediyoruz, talep ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, hepinizi en iyi dileklerimle tekrar sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)
 
       BAŞKAN – Teşekkür ederim Sayın Tütüncü. 
 
 

admin | 28.03.2008 11:25:44
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır]

    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
48557
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Şubat »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 Puan Verin
Ortalama Puan : 1
Toplam Oy : 5


Bu habere puan verin...


Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.