EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1245
Dün : 5032
Toplam : 17922535

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:35912
İp'niz:54.146.227.92

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek
Edirne: Tarihten ilginç olaylar | Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr |
  Tarihten ilginç olaylar

Edirne şehir tarihinin (1300-1994) anlatıldığı Yrd. Doç. Dr. Ratıp Kazancıgil’in kitabında, önemli olaylar tarihleniyor
Kitapta, Edirne’dekileri beğenmeyerek İstanbul’dan odun getirten padişahtan, kente ilk defa fil getirilmesine kadar çok sayıdaki tarihi olay yer alıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapan Edirne’nin, 1300-1994 yılları arasında tanık olduğu olayların anlatıldığı Yrd. Doç. Dr. Ratıp Kazancıgil’in “Edirne Şehri Tarihi Kronolojisi” kitabı, ilginç olayları da günümüze aktarıyor. Edirne Valiliği tarafından yayınlanan kitapta, 1300’den başlayarak günümüze kadar gelen tarihi olaylar arasında, depremler, su baskınları, kentin uğradığı düşman işgalleri, salgın hastalıklar, padişahların ziyaretleri, tahta çıkma, düğün törenleri, cami ve diğer binaların yapılmaları, yıkımlar, yabancı devlet adamlarının ziyaretleri, idamlarla birlikte çok ilginç ve fazla bilinmeyen olaylar da yer alıyor.

Kitabın önsözünde, olayların tam bir tarafsızlık içinde, dönemlerindeki tüm koşulları göz önünde tutarak, nedenleri ve niçinleriyle, geleceğe aktardığını belirten Kazancıgil, “Genel tarihler yanında bir de önemli kentlerin özel tarihleri vardır ki bunlardan bir bölümü ait oldukları toplumun tarihinde büyük roller oynamış, dönemine damgasını vurmuştur. Osmanlı Türk uygarlığı içinde vazgeçilemez ve inkar edilemez bir yeri bulunan Edirne, bu sayılı kentlerimizin ilk üçü arasında bulunmaktadır” diyor. Edirne tarihinde yer alan ilginç ve önemli olaylardan bazıları kitapta şöyle aktarılıyor:

İstanbul surlarını açmak için kullanılan büyük topu (Şahitop) Fatih’in hesapları üzerine mühendis Muslihiddin ile Sarıca Sekban (Sarıcapaşa) ve Macan kökenli Urben 300 kantar bakırdan döktüler. Top, Cihannüma Kasrı önünde denenip 12 kantar ağırlığındaki mermer gülleyi bir mil uzağa atmıştır.(1452)


Padişah I. Ahmet’in attığı gürz, köşkün üzerinden aşarak saray avlusunun ortasına düşmüştür. Gürzün düştüğü yere uzun bir sütun dikilmiş olup bu nedenle o yere Sırık Meydanı denilmişti.(1605)

Sultan İbrahim, harem halkıyla beraber Edirne’ye gelmiştir. Haseki Sultan Edirne’nin odunlarını beğenmeyince İstanbul’dan hamallar sırtında odun getirilmiş, bu halk arasında dedikodulara yol açmıştı.(1644)

Edirne’de örneği görülmedik bir kış oldu. Kar, yolları kapadı. Halk, evlerini yıkıp odun yerine yaktı. Bir tahta 50 ve bir direk 100 akçeye satıldı. Saray bahçesindeki ağaçlarda kesilip yakıldı.(1657)

İstanbul’da kahvehanelerde tütünün yasaklanması üzerine İstanbul Bostancı Başısı Doçe Mehmet Paşa kahvehanelerin yıkılıp, uymayan kahvecilerin asılması emriyle Edirne’ye gelmiş, emir gereği kahvehaneleri yıktırıp, uymayanları öldürerek İstanbul’a dönmüştür.(1663)

Padişah IV. Mehmet’in önünde hüner gösteren bir canbaz, mesleğini bıraktığı için günde 40 akçe ile müteferrikalığa alındı.(1664)

Acem Şahı tarafından padişahın tahta çıkışını kutlamak için gönderilen elçi, Edirne’ye gelip huzura kabul edildi. Elçi armağan olarak bir fil, beş at, kırkbeş acem katırı, bir mücevherli kaftan ve bir altın kılıç getirmiştir.(1691)

Şeyhülislam Feyzullah Efendi ve oğulları, başlarından yeşil sarıkları alındıktan sonra zindana atılmış, sonradan verilen fetva üzerine buradan çıkartılıp bir hamal beygirine bindirilerek Edirne’nin Pit Pazarı’na getirilip öldürülmüştür. Daha sonra ayak takımından bazıları tarafından ayağına ip takılıp 300 kadar Hiristiyan’nın eline verilmiş ve papazlara ayin yaptırılarak Yeniçeri karargahına getirilmiştir. Bundan sonra cesedi Tunca Nehri’ne atılmış, başı bir sırığa takılıp sokaklarda dolaştırıldıktan sonra o da Tunca Nehri’ne atılmıştır.(1703)

Baltacı Mehmet Paşa Prut Savaşı’ndan sonra Edirne’ye dönmüş ve burada görevinden alınarak Midilli’ye sürgün edilmesi için Edirne Bostancı Başısı’na ferman gönderilmiştir.(1711)


İngiltere’nin İstanbul büyükelçisinin eşi Leydi Montegau Edirne’de uygulanan çiçek aşısı hakkında Edirne’den İngiltere’deki dostlarına mektupla bilgi vermiştir.(1717)

Hindistan elçisi olduğunu söyleyen bir kişi Edirne’ye gelmiş elinde bir belgesi olmamasına rağmen iyi kabul görüp, yolluğu da verilerek memleketine gönderilmiştir.(1717)

Alay Köşkü Meydanı karşısında secdegah yanındaki çeşmede Sadrazam ve Serdar-ı Ekrem El Haç Mehmet Emin Paşa’nın siyaseti (başının kesilmesi veya asılarak idamı) yapılmış, bu çeşmeye Siyaset Çeşmesi adı verilmiştir.(1769)

Kaynak: www.ntvmsnbc.com    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
79616
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Şubat »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.