EDİRNE WEB PORTALI
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
DUYURU : (28.12.2006 16:40:50) Sizler için hazırladığımız Edirne Web Araç Çubuğunu buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek kurun. Online radyo dinleyin, Google ile gelişmiş aramalar yapın, güncel hava tahminlerini edinin. Yeni gelişmelerden haberdar olun. Sohbet edin, dostluklarınızı güçlendirin...
   
    ..:: Yazarlar ::..
    Istatistikler

 

Üyelik
Son Üye:ORHAN AFACAN

Site Hitleri
Bugün : 1239
Dün : 5032
Toplam : 17922529

 En Son Online 10 Üye
 ORHAN AFACAN
 Halisaga
 busratekin
 zxzx
 KEMAHLI
 REGAL
 1
 Vesi
 Aycan Tulun
 onlyfaust
 En AKTiF 10 Üye
 4.MURAT
 eylül
 jougernaought
 Editor
 efsane22
 leblebi
 aylin
 vet22
 ErkanGocuk
 Vesi

Web Bilgileriniz
Port:54458
İp'niz:54.146.227.92

 

    Milletvekillerimizden
    İletişim

 

 
 Haber
 
habereditor@edirne.web.tr 
 Makale
 
makaleditor@edirne.web.tr 
 Webmaster
 
webmaster@edirne.web.tr 
 Site Yöneticisi
 admin@edirne.web.tr
  MSN
 
msn@edirne.web.tr
 ICQ
 ICQ :43 48 82 90

 

    Destek
Edirne: Coğrafi Yapı | Edirne Web Portalı - www.Edirne.web.tr |
  Coğrafi Yapı

Jeolojik Yapı | Dağlar, Ovalar | Akarsular | Göller, Barajlar | Bitki Örtüsü | İklim | Çevre

Jeolojik Yapı:

Meriç Havzası metamorfik ve tortul kütleleri dağınık şekilde ele almaktadır.

 

Metamorfik Kütleler: Bunlar Istıranca masifini teşkil eder. Istıranca dağlarının çekirdeği, Paleozoik denilen 1.zamanına ait bir kütledir. Metamorfik kütleler pliosende taşınma yolu ile meydana çıkmıştır. Istıranca masifinde gnays, mikaşist ve kuvarsit kütleleri bulunmaktadır.

 

Gnays: İnce ve iri feldispatlı olmak üzere ikiye ayrılır. İri olan, Yoğun dolayları ile güney doğusunda, ince olanları ise Devletliağaç köyü yönünde ve masifin kuzey batısında kalan sahada mevcuttur.

 

Mikaşist: Masifin güney batı yönünde kalan Devletliağaç köyü ve Kesikli ilçesi arasında kalan arazide, fazla altere olmuş mikaşistlere rastlanır.

 

Volkanik Kütleler: Volkanik külteler petrografik karakterleri itibarıyla değişiklik arzederler. En çok rastlanan volkanik külteler bazalt, andezit, andezik tüf, volkanik bres ve çok az olarak vitrofirdir. En çok Keşan çevresinde rastlanan bazaltlar, eosen flişi içinde, tabakalar konkordans şeklinde bulunur.

 

Tortul Kütleler: Kalker külteleri Istıranca masifinin güney eteklerini takip ederek Lalapaşa, Pınarhisar, Vize ve Saray ilçelerini bir kordon gibi çevreler. Tortul külteler deniz ve akarsu menşeli olarak ikiye ayrılır. Yegane karasal kalkerler tortul sedimentlerin en yaşlısıdır.

Jeolojik yapıyı Meriç Havzası içinde, özele indirgeyerek, yani Edirne ilini ele alarak incelersek toprak çeşitlerinin Edirne bölgesi içindeki dağılımı şöyledir: Lalapaşa civarındaki plato Eosen Devrine aittir. Arazi çimentosu kalker (kireçtaşı) olan ufak elemanlı yumuşak bir kum taşı (gre) ile bunun üzerinde sert kaba kalkerlerden müteşekkildir.

 

Ergene bir dolgu sahasıdır. Jeolojik etüdlere göre havzadaki dolgunun kalınlığı 500 m. kadardır. Çanağın esas deposunu teşkil eden miosene ait oluşumlar, kireç taşı, (kalker), kumlu kireç taşı (greli kalker) ve marn (kireç-kil karışımı)’lardan meydana gelmiştir.

Aşağı Ergene vadisi ile Meriç arasında kalan saha genellikle Niojen devrine ait gevşek taneli oluşumlardan (kireçtaşı, marn, kum ve çakıl) müteşekkildir. denilen fosiller ihtiva eden gevşek kum taşından meydana gelmiş olup bunların arasında yer yer bazalt lavların meydana getirdiği damarlara rastlanır.

Koru dağı ile Meriç deltası arasında yer alan münferit tepelere gelince, bunlardan Hızır İlyas tepesi trakit denilen volkanik kayalardan müteşekkildir ve üst Olügosen devrine aittir. Yine Karahisar köyünün  yakın güneyindeki tepeler tüflerden meydana gelmiştir.

Jeolojik Yapı | Dağlar, Ovalar | Akarsular | Göller, Barajlar | Bitki Örtüsü | İklim | Çevre    Arıyoruz, Anıyoruz
  
    Üyelik
 
 Kullanıcı Adı :
Şifre : 
Kod :
31174
 
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !
 
    Yeni Yazılar
    .. Faydalı Linkler ..
 

 
    Edirne'de Hava
 
EDIRNE HAVA DURUMU
EDIRNE HAVA DURUMU

 
    Günlük Fal
 

Burcunuzu seçin, falınızı okuyun

Muneccim.com 'un katkılarıyla

 
    Takvim
 
« Şubat »
Pz Sl Çş Cm Ct Pa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
 
    Ara & Bul
 

 
Edirne.Web.tr Web 
 

 
    Yeni Forumlar

 
Ana Sayfa Haberler Dosyalar Yazılar Üyeler Anketler Forum
Arama :  
Copyright © 2004 - 2019  EDİRNE WEB PORTALI
Bir Edirne Web Grubu sitesidir.